Zákony a opatření

Otevřeno, zavřeno? Takhle je to s otevírací dobou obchodů na Nový rok

V obchodě s rouškou - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
1.1. 2021 5:50
Téma:

Už několik let platí zákon, který přikazuje obchodníkům mít na některé státní svátky povinně zavřeno. Ve výčtu nechybí ani 1. leden. Situaci sice aktuálně zamotala opatření proti koronaviru, přesto by Češi měli počítat s tím, že na Nový rok nic nenakoupí.

"Zákon o prodejní době v maloobchodě se zítra, tedy 1. ledna 2021, opět neuplatní, avšak i přesto je nutné myslet na aktuální opatření vlády a počítat s tím, že si na Nový rok spotřebitelé přesto nenakoupí," vysvětluje ve čtvrtek mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

 

Zákon upravující otevírací dobu obchodů nad 200 metrů čtverečních neplatí jednoduše proto, že je stav nouze. "Běžný prodej přesto nebude možný z důvodu opatření Vlády ČR. Aktuální opatření se navíc vztahují na provozovny bez ohledu na velikost jejich prodejní plochy," varuje Fröhlich.

 

 

A připomíná, že v platných opatřeních zavedených v boji proti koronaviru se výslovně píše toto: "Zakazuje se - maloobchodní prodej a prodej a poskytování služeb v provozovnách ve státní svátek a v ostatní svátek po celý den a v ostatní dny v čase mezi 21:00 hod. až 04:59 hod."

 

Existuje pouze několik výjimek, na něž se tento plošný zákaz svátečního prodeje nevztahuje - otevřené můžou zůstat třeba benzínky, lékárny nebo prodejny na letištích a nádražích. Nedá se ovšem vyloučit, že i tady bude na Nový rok zavřeno, protože se tak rozhodne majitel či provozovatel.

TN.cz