Výsledky testů

Otrava desítek lidí v Hradci: Kebab někdo kontaminoval až ve stánku!

Bistro v Hradci Králové
Zdroj: TV Nova
Desítky lidí se přiotrávily masem z bistra Maxim

Maso, kterým se v Hradci Králové přiotrávilo 77 lidí, bylo kontaminováno v bistru, kde se prodávalo. Policii o tom informovala hygienická stanice, která testy prováděla. Vyšetřovatelé na případu stále pracují.

"Obdrželi jsme výsledky z Krajské hygienické stanice, které prokázaly, že ke kontaminaci masa došlo v provozovně," uvedla pro portál Lidovky.cz policejní mluvčí Iva Kormošová s tím, že policie případ nadále vyšetřuje.

 

Kdo bude za otravu 77 lidí, kteří museli být se zdravotními potížemi hospitalizování, nakonec odpovědný, určí až výsledky vyšetřování. Případ policisté vedou jako ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

 

Prvotní rozbory už potvrdily, že za zdravotními problémy zákazníků bistra byly toxiny tzv. zlatého stafylokoka. Běžně se v kuřecím mase nevyskytuje, proto se tam zřejmě dostal od nějakého přenašeče, nejspíše člověka.

 

 

Toxiny zlatého stafylokoka jsou pro člověka velmi nebezpečné a lékaři evidují i několik úmrtí po nákaze. V případě otravy jídlem v Hradci Králové ale následky nebyly tak těžké. Nikdo z hospitalizovaných podle lékařů neutrpěl závažnou újmu na zdraví.

 

Lidé se zkaženým jídlem přiotrávili na začátku června v provozovně rychlého občerstvení Maxim v Hradci Králové. Prodavač stánek uzavřel poté, co se začaly množit stížnosti. Jeho uzavření pak nařídili také hygienici. Během dvou dnů skončilo v nemocnici s příznaky otravy jídlem 77 lidí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

epa TN.cz