Devět otrávených pacientů

Otrava ve Frýdlantu: V lahvičce léku v nemocnici našli bakterii!

Téma:

Laboratorní rozbory odhalily možný důvod otravy pacientů ve frýdlantské nemocnici. V jedné z lahviček anestetika propofol odhalila laboratorní analýza kontaminací bakterií acinetobacter. Teď ministerstvo zdravotnictví čeká, jestli se stejná bakterie najde také v rozborech krve otrávených pacientů.

Závěry analýzy potvrdil pro TN.cz náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. "Zatím jsou výsledky bakteriologického vyšetření. Máme výsledek analýzy, která ukazuje, že jedna z lahviček propofolu byla kontaminovaná bakterií acinetobacter," uvedl Prymula.

 

Upozornil ale, že to, jestli pacientům ublížila právě tato bakterie, musí potvrdit ještě laboratorní rozbory vzorků krve. Ty by měli mít lékaři k dispozici zřejmě už ve středu.

 

"U jedné hemokultury je podezření, že tam nějaká bakteriální kontaminace byla, ale konkrétní výsledky ještě nejsou, nemá smysl přebíhat," uvedl Prymula.

 

S otravou krve bylo do nemocnic v Liberci a Jablonci převezeno z Frýdlantu devět pacientů. Propofol je ovšem jednorázový lék, který se musí hned po otevření podat pacientovi a případné nevyužité léčivo mají lékaři zničit, rozhodně je nemají dávat dalším pacientům.

 

 

"Ta vlastní látka je velmi podobná různým kultivačním médiím, tedy prostředkům, v nichž je možno bakterie pomnožovat. Pokud je roztok kontaminován, ta bakterie v něm velice rychle roste a může se stát ta situace, která mohla hypoteticky nastat i tady, tedy pokud látka není znehodnocena a použije se opakovaně, riskujeme, že dojde k jejímu poškození a následné nákaze pacienta," upozornil Prymula.

 

Jestli šlo o tento případ, ale nemůže ministerstvo bez dalších výsledků vyšetřování určit.

 

 

Mluvčí nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová už ve čtvrtek odmítla, že by v zařízení s látkou manipulovali v rozporu s předpisy. "Lék propofol používáme přesně podle doporučení výrobce," řekla Fuchsová pro TV Nova.

 

To, jak případně k pochybení došlo, určí policisté. "Vyčkáme závěrů vyšetřování orgánů činných v trestním řízení," dodal Prymula.

 

Patnáctiletý Tomáš šel na operaci kolene, teď je kvůli otravě na intenzivce, více v reportáži:

vbo TN.cz