Alexej Navalnyj

Otravu Navalného si zřejmě objednalo ruské vedení, tvrdí ministr Pompeo

Mike Pompeo
Zdroj: Profimedia
Ministr zahraničí Mike Pompeo
Lucie Staničková
Lucie Staničková
10.9. 2020 7:35
Téma:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tvrdí, že existuje "značná šance,“ že za údajnou otravou opozičního politika a kritika Putinova režimu Alexeje Navalného stáli vyšší představitelé Ruska.

Podle BBC jsou však ministrovy komentáře v rozporu s vyjádřením prezidenta Donalda Trumpa. Ten odmítl Moskvu odsoudit. "Nevím, co se přesně stalo. Myslím, že je to velmi hrozné a nemělo se to stát,“ nechal se v sobotu slyšet prezident.


Spojené státy však i nadále podle Pompea hodnotí, jak budou reagovat. "Uděláme maximum pro to, abychom snížili riziko, že se takové věci budou znovu opakovat,“ řekl ministr zahraničí. Ten své vyjádření sdělil v rozhovoru s americkým komentátorem Benem Shapirem.

 


Alexej Navalnyj se i nadále léčí v berlínské klinice Charité. Zde byl převezen poté, co na konci srpna zkolaboval při letu do Moskvy. Letadlo kvůli němu muselo mimořádně přistát. Klinika následně oznámila, že v jeho těle našli stopy po otravě.


Podle německých úřadů šlo o otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novinčok. Rusko však jakoukoli účast na této události popírá.


"Celý svět by měl dospět k poznání, že takto se normální země nechovají,“ uzavřel Pompeo.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz