Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výsledky kontrol

Ovoce a zelenina jsou v Česku kvalitní. Nejčastěji chybují stánkaři

Ovoce a zelenina
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zaměřila na intenzivní kontrolu ovoce a zeleniny na českém trhu. Kontrolovala správné označování a odebírala vzorky k testům na pesticidy. Podle dostupných výsledků nejvíce chybovali stánkaři.

Kontroly probíhaly v období od 1. 12. 2016 do 31. 10. 2017 a byly zaměřeny na správnost označování, správné uvádění informací o produktech a jejich původ. Dále se zaměřovaly na jakost a odběry vzorků na obsah pesticidů.

 

Celkem bylo provedeno 569 kontrol. Z toho 485 na stáncích, 40 u prvovýrobců, 23 v maloobchodních prodejnách, 15 ve velkoobchodních skladech a 6 ostatních kontrol. 

 

Nejvíce pak chybovali stánkaři a to v 81 případech. Nejčastěji se provinili neúplným označením všech povinných údajů. Ve 12 případech vůbec neuváděli zemi původu, v 11 případech o ní klamali. V 67 případech pak došlo k porušení předpisů, když nepředložili průvovodní doklady.

 

 

"Někteří provozovatelé se provinili nenahlášením dovozu produktů. Nevyhovující vzorek na pesticidy byl nalezen pouze v jednom případě," uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

 

Jakost prodávaného ovoce a zeleniny byla na dobré úrovni. Prodejce, kteří se při kontrole provinili, čeká pokuta a SZPI je bude nadále kontrolovat.

kik TN.cz