Vývoj viru

Islanďan měl v těle zmutovaný virus! Nový kmen je ještě infekčnější

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Téma:

Pacient na Islandu, u kterého testy prokázaly přítomnost koronaviru, měl v těle najednou hned dva kmeny této nákazy. Pravděpodobně jde o první případ dvojité infekce na světě.

Testy potvrdily u pacienta na Islandu nákazu koronavirem. Lékaři však následně odhalili, že má v těle dokonce dva kmenty této vysoce infekční nákazy. Druhým kmenem byla nová mutace. Informaci přinesl portál Reykjavík Grapevine.

 

Zmutovaný kmen koronaviru je přitom podle odborníků ještě infekčnější a škodlivější. Pokud by se měnil i nadále, mohl by být ještě více infekčnější a rychleji se tak šířit. "Zatím se ale něco podobného nedá potvrdit, mohlo se jednat o náhodu,“ řekl islandský neurolog Kári Stefánsson.

 

 

Potvrdil také, že podobně zmutovaný vzorek zatím mimo území Islandu odebrán nebyl. Další rozbory prokázaly, že infekce byla do severoevropského státu zatažena z více oblastí, mimo jiné i z Itálie, Rakouska nebo Velké Británie.

 

Podle odhadů je momentálně nakaženo jedno procento Islanďanů, pozitivně testováno prozatím bylo 737 obyvatel, dva lidé nákaze podlehli. Vědci a lékaři od vypuknutí pandemie odebrali již více než deset tisíc vzorků.
 

Související témata:
TN.cz