konečný verdikt

Pád letadla s Alexandrovci: Vyšetřování skončilo, chyba pilota

Téma:

Loňská letecká nehoda u Soči, při které se zřítilo letadlo s ruským armádním souborem Alexandrovců má svého viníka. Je jím pilot, usoudilo po vyšetřování ruské ministerstvo obrany a případ s tímto závěrem uzavřelo. Informují o tom dnešní ruská média.

Letoun se souborem Alexandrovců se zřítil do moře nedaleko Soči loni v prosinci. Zpěváci mířili do Sýrie,kde měli plánovaný koncert pro ruské vojáky nasazené na obranu diktátora Bašára Asada. Při nehodě tehdy zemřelo 92 lidí, z toho bylo 64 Alexandrovců.

 

 

Na chybu pilota ukazovalo vyšetřování už počátkem letošního roku. Nejprve se spekulovalo o možném teroristickém útoku. Tato verze ale brzy padla. Vyšetřovatelé pak prošetřovali ještě to, zda se do motoru nedostal nějaký předmět, jestli bylo kvalitní palivo a jestli letadlo nehavarovalo kvůli technické poruše.

 

Závěr vyšetřování je ale jednoznačný: člo o lidské selhání a chybu pilota. Ten podle všeho podlehl tzv. somatografické iluzi. Letadlo se zřítilo pouhých 70 sekund po startu, i když černé skříňky ukázaly, že všechno fungovalo. Navzdory tomu začalo letadlo prudce klesat.

 

 

Pilotovi se stala osudnou známá chyba - startoval v noci, nad mořem neměl příliš orientačních bodů, ale přesto se spoléhal na své smysly namísto palubních přístrojů. Přetížení při startu zřejmě navíc zaměnil za pocit, že letadlo stoupá, i když už padalo.

 

Ruští vyšetřovatelé neodhalili žádné jiné vnější faktory, které by mohly nehodu způsobit. V Soči původně letoun pouze tankoval. Vyletěl totiž už z Moskvy, ale jeho cesta skončila v hlubinách Černého moře. Alexandrovci později soubor doplnili o nové zpěváky, takže už je opět kompletní.
 

 

tn.cz / gar