konec mincí

Padesátníky už neplatí 10 let, v oběhu jich zůstaly stovky milionů

Téma:

Je to přesně 10 let od chvíle, kdy přestaly platit padesátníky. Mezi lidmi jich zůstalo tolik, že se jejich hodnota blíží dvěma stům milionů korun. Málokomu stály drobné mince za odevzdání a najdou se i kutilové, kteří je využívají například v modelářství.

Před deseti lety jsme jich měli plné peněženky, ale dnes už si nikdo ani nevzpomene, co na nich bylo vlastně vyražené. Haléřové mince patřily mezi nejméně oblíbená platidla, nesnášeli je zákazníci a ještě víc prodavačky a prodavači. Když padl i padesátník, ukázalo se, jak obrovské množství hliníku lidé nosí po kapsách.

 

"Vychází to přibližně čtyřicet jedna kusů na jednoho obyvatele," uvedl v roce 2008 tehdejší vrchní ředitel České národní banky Pavel Řezábek.

 

Dodnes se nepodařilo dohledat 365 milionů padesátníků. Lidé je prostě někde poztráceli. Kdyby se je podařilo někomu nasbírat, k jejich odvozu by potřeboval dvacet plně naložených kamionů. Existuje minimálně jeden člověk, který se o to pokusil.

 

"Tři dny mi trvalo, než jsem to poskládal. Skládá se z 24 888 kusů padesátihaléřů, 27 665 kusů dvacetihaléřů a 32 749 kusů desetihaléřů," popsal své dílo modelář Marek Šátka. Ten se rozhodl, že bezcenné mince použije pro modelářské účely.

 

 

Když jsme jeho dílo ukázali v televizi, lidé mu zdarma posílali hromady stavebního materiálu. Někteří poslali třeba hrst, někteří poslali krabici plnou mincí.

 

Z padesátníků už vyrobil Titanik i bitevní loď Bismarck, cenu modelů odhaduje na stovky tisíc. Jinak ale haléře nemají ani pro sběratele žádnou hodnotu. Nejmladší platidlo, na kterém už se dá trochu vydělat, je třeba slavná socialistická stovka. Na bazarech se prodává za 150 korun.

 

 

Vůbec nejvzácnější Československou bankovkou je prvorepubliková pětitisícovka. V oběhu byla pouhé dva roky a dnes se prodává za miliony korun, jeden exemplář dokonce zloději ukradli z vlastivědného muzea.
 

Josef Svoboda / klma tn.cz / TV Nova