verdikt

Soud osvobodil pět lidí obviněných kvůli tragédii ve Studénce

Lucie Staničková
Lucie Staničková, Lucie Cochlarová
8.10. 2020 13:26
Téma:

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek osvobodil pět lidí v souvislosti se železničním neštěstím ve Studénce, při kterém v roce 2008 zemřelo osm lidí. U dalších pěti obžalovaných však zproštění zrušil a nařídil nové jednání.

Odvolací senát krajského soudu posuzoval verdikt Okresního soudu v Novém Jičíně z listopadu minulého roku. Ten v loňském roce zprostil viny všech deset obžalovaných. Podle soudce Jaromíra Pšenicy se totiž neví, proč most spadl a neprokázalo se, že jsou za neštěstí zodpovědní právě obžalovaní.

 

"Stále se točíme kolem toho samého. Nevíme, proč ten most spadl. Když toto nevíme, nemůžeme pak odvíjet odpovědnost obžalovaných,“ řekl Pšenica.

 


Státní zástupce Pavel Šára však nesouhlasí. Podle něj je důkazů dost. Právě proto se také odvolal s tím, že soud ve zprošťujícím rozsudku nesprávně vyhodnotil znalecké posudky. Proto případ řešil odvolací senát.

 

Kauza se tak potřetí dostane před novojičínský okresní soud, který obžalované už dvakrát osvobodil. Navíc se blíží promlčecí doba činu. Podle toho, od kdy se bude začátek lhůty počítat, okamžik beztrestnosti nastane buď v roce 2022, nebo 2025.

 

Kdo je viníkem, a co pád mostu zapříčinilo, se zjišťuje už přes deset let. V kauze státní zástupce obžaloval deset lidí, hlavně z řad stavebních firem, které se podílely na opravě mostu nad železniční tratí.

 

 

Železniční neštěstí se stalo 8. srpna 2008.Tehdy spadl na trať ve Studénce silniční most, do jehož trosek narazil mezinárodní rychlík. Při nehodě zemřelo osm lidí, dalších 95 lidí se zranilo. Někteří z nich mají doživotní následky.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz