tragédie v íránu

Zveřejnili poslední slova pilota sestřeleného boeingu. Byl v klidu

Sestřelené letadlo
Zdroj: Profimedia
Letadlo se zřítilo krátce po startu
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 12:07
14.1. 2020 11:21
Téma:

Ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko se sejde se svými kolegy z ostatních zemí, jejichž obyvatelé byli v sestřeleném letadle. Probírat by měli průběh vyšetřování incidentu a také odškodné. Ministr zveřejnil i slova pilota, který po vzletu neměl tušení, že během několika vteřin jeho stroj půjde k zemi. Myslel si, že je vše v pořádku.

Pilot ukrajinských aerolinek Volodymyr Gaponenko vzlétl ve středu 8. ledna z letiště v Teheránu a mířil domů za manželkou. Předpokládal, že bude let zrušený kvůli nepokojům v Íránu. To se ale nestalo. Musel letět podle plánu, uvedl portál Sky News.

 

Po startu se ještě stačil ohlásit dispečinku. "Všechno je na palubě v pořádku a přecházím na autopilota," citoval poslední slova agentuře Reuters ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. Po pilotovi zůstaly kromě manželky ještě jeho dvě malé dcery.

 

K sestřelení letadla se přihlásil tři dny po tragédii Írán. Stroj měla armáda zasáhnout omylem. Myslela si, že se jedná o nepřátele, kteří se nacházeli poblíž vojenské základny. "Je to nesmysl, protože naše letadlo bylo zaznamenáno a potvrzeno, že letí na mezinárodní trase, která byla dána dispečery," řekl Prystajko.

 

 

Ukrajinský ministr se ve čtvrtek sejde v Londýně se svými kolegy z Kanady, Švédska a Afghánistánu. Projednávat by měli odškodnění příbuzným obětí pádu letadla a také další postup ve vyšetřování nehody. Na Ukrajinu zase míří íránský vyšetřovatel, který bude zjišťovat, zda je ukrajinská laboratoř vhodná k dekódování černé skříňky.

 

Za pád letadla se cítí zodpovědný íránský generál:

TN.cz