jaderné mocnosti

Kašmírská krize! Pákistán sestřelil indické letouny, zajal pilota

Téma:

Pákistánská armáda oznámila, že nad Kašmírem sestřelila dva indické letouny. Zároveň uvedla, že rakety vypálené indickou armádou zabily šest civilistů včetně dětí. Země se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. V reakci na vzrůstající napětí obě země omezily civilní vzdušnou dopravu.

Jeden ze sestřelených indických letounů spadl na území ovládané Pákistánem, zatímco ten druhý se zřítil do indické oblasti. Informoval o tom mluvčí pákistánské armády Asif Ghafur s tím, že úřady zadržely indického pilota, kterým je Abhi Nandan.

 

Indická policie sdělila, že při pádu vojenského letadla v Kašmíru zemřeli dva členové posádky a jeden civilista. Příčinu neštěstí policisté neuvedli, předpokládá se však, že jde o sestřelený letoun. Píše o tom portál BBC.

 

Zároveň pákistánské úřady oznámily, že při ostřelování indickými raketami v kašmírském městě Kotli zemřelo šest lidí včetně několika dětí. Další lidé utrpěli zranění. Nálet na pákistánské území podnikly indické stroje už v noci na úterý, cílem byl výcvikový tábor extremistů.

 

 

 

Indie naopak uvedla, že její vzdušný prostor narušila nejméně tři pákistánská letadla. Poté, co proti nim vystartovaly indické letouny, se stáhla. Tuto akci potvrdil také pákistánský ministr zahraničí, země tak údajně chtěla ukázat, že je připravena se bránit.

 

Kvůli vzrůstajícímu napětí podle portálu Times of India bylo uzavřeno devět indických letišť, civilní letecká doprava byla přerušena. I Pákistán podle agentury AP uzavřel letecký prostor pro civilní dopravu.

 

"Hořící trosky indického letounu. Dobrá práce, Pákistánské letectvo. Celý národ je hrdý."

 

Pákistánský premiér Imran Khan na tiskové konferenci hovořil o tom, že je třeba s Indií hovořit, než se situace ještě více zhorší.

 

Napětí mezi Pákistánem a Indií roste od poloviny února, kdy sebevražedný atentátník zaútočil na indický polovojenský konvoj a zabil nejméně 40 vojáků. Země se dlouhodobě přou o Kašmír - území, které si obě nárokují. V současnosti ale ovládá Pákistán i Indie jen část oblasti.

epa TN.cz