Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zlatá medaile

Památkový inspektor: Karlštejn pořádá i prohlídky s překvapením!

S památkovým inspektorem televize Nova jsme tentokrát zamířili na gotický hrad Karlštejn. A je opravdu co obdivovat! Jak upozorňuje reportérka Nikol Slancová, v létě se můžete těšit i na speciální večerní prohlídky s překvapením.

Hrad nechal v roce 1348 vybudovat český král a římský císař Karel IV. jako místo pro uložení královských pokladů. Dnes je ve vlastnictví státu.

 

"My hrad Karlštejn prezentujeme ve třech okruzích. První okruh je základní a jsou to soukromé a reprezentační prostory císařského paláce a Mariánské věže. Ten druhý prostor je výběrový, exkluzivní - na něm návštěvníci vidí ty nejcennější posvátné prostory, včetně kaple svatého Kříže. Třetí okruh je s vyhlídkou z velké věže," láká návštěvníky kastelán Jaromír Kubů.

 

A velkým lákadlem až do ledna je také karlštejnský poklad, tedy skoro 400 relikvií, kterých se dotýkal samotný král. O prázdninách se tu každou středu pořádají speciální večerní prohlídky. I děti si tak přijdou na své a mnohdy nudné historické výklady jsou i pro ně hned zábavnější.

 

 

Karlštejn má ale jeden nedostatek - a to přístupovou cestu. Je rok od rohu horší a problémy tak mohou mít lidé na vozíčku, nebo třeba maminky s kočárkem.

 

A není co vytknout ani v otázce čistoty. Poplatek za toalety je ale 10 korun. Hrad Karlštejn je tak jako jeden z mála otevřen i v pondělí a vyplatí se pořídit si rodinné vstupné. Za auto ale na parkovišti pod hradem zaplatíte 100 korun.

 

Karlštejn je sice přátelský ke psům, ale jen menšího vzrůstu. Zatímco na nádvoří můžou všichni, na první okruh už jen psi v náručí nebo v tašce.

 

Za příjemný personál, zábavný výklad, čisté záchody a pohostinství, které myslí nejen na vegetariány ale také vegany, dostává od památkového inspektora TV Nova hrad Karlštejn zlatou.

lud/ Nikol Slancová TN.cz