Jak dopadl?

Památkový inspektor navštívil zámek, kde se točil i Kameňák

Tentokrát se památkový inspektor TV Nova vypravil na zámek v Náměšti na Hané. Ten je zasazen do unikátního kruhového parku a navíc tu můžete obdivovat porcelán i obrazy, ale také třeba kočáry, kterými před staletími jezdil arcibiskup.

Náměšť na Hané si za letní sídlo vybral hrabě Harrach. Na malém kopci tak v druhé polovině osmnáctého století, vyrostl zámek. Dnes patří obci.

 

"Být majiteli zámku není vůbec jednoduché, protože samozřejmě každoročně dáváme do zámku nemalé peníze," řekla TV Nova starostka Náměště na Hané Marta Husičková.

 

Šlechta si ale před staletími s penězi hlavu nelámala. A tak je tu k vidění třeba rokokový nábytek, nebo míšeňský porcelán. Za ten by sběratelé zaplatili miliony korun. Pýchou jsou i obrazy asi nejvýznamnějšího představitele českého romantismu.

 

"Máme originály od Josefa Mánesa, jsou to majitelé zámku v Čechách pod Kosířem Taroucové," dodává starostka Náměště na Hané Husičková.

 

 

Návštěvníky zámku v Náměšti na Hané určitě překvapí i to, že v některých místnostech nejsou skříně. Ale to je jen zdání, na zámku mají totiž prapředky dnešních vestavěných skřín.

 

Lákadlem jsou i kočáry. Třeba tento vozil olomouckého arcibiskupa. Pohodlný prý ale nebyl. "Při jízdě se dost nahýbal, takže se často stávalo, že v něm cestující dostávali tzv. mořskou nemoc," prozradila průvodkyně Eva Držková.

 

Myslí tu i na nejmenší - zatímco si rodiče prohlížejí třeba porcelánový servis, děti tu mají hračky - pokojíčky zámeckých slečen.

 

 

Základní prohlídkový okruh vyjde na osmdesát korun, výhodou je rodinné vstupné. Radní se o zámek starají - toalety tam mají perfektní. Navíc jsou zdarma! Pejska ale raději nechte doma.

 

Návštěvníky určitě potěší i to, že parkují svým autem jen pár metrů od zámku. Navíc tu nezaplatí za stání ani korunu.

 

Komu po prohlídce vyhládne, může se v zámecké restauraci posilnit. Za oběd tu dá kolem 130 korun. Návštěvu náměšťského zámku, kde se točila i komedie Kameňák, můžeme rozhodně doporučit a udělujeme stříbrnou medaili.

vbo TN.cz