bronzová medaile

Památkový inspektor vyrazil na nádherný zámek v Rájci

Téma:

Památkový inspektor se vydal na zámek do Rájce na Blanensku. Nechal ho postavit jako rodinné sídlo šlechtický rod Salmů, teď ho vlastní stát. Zámek se pyšní nádvořím ve francouzském stylu, ale také třeba velkou zámeckou knihovnou.

Šest let trvalo, než v Rájci nad Svitavou v 18.století vyrostl nádherný rokokový zámek. Dostanete se do něj přes krásné nádvoří, které tvoří francouzská zahrada s bazénem, trávníky a květinovými záhony. Na nádvoří zámku najdou návštěvníci i jednu kuriozitu, dozrávají tam citrony.

 

"Byl stavěný jako rodinné sídlo Salmů, přízemí sloužilo pouze pro návštěvy a při slavnostech se tam scházela rodina," popsala kastelánka Jana Kopecká. V červeném salónu najdete orientální porcelán a nábytek z ebenového dřeva.

 

Salmové však mysleli i na zábavu a vzdělání. Šlechtici si mohli krátit dlouhou chvíli hraním kulečníku. V Rájci také najdete druhou největší zámeckou knihovnu na Moravě. Je v ní asi 60 tisíc svazků, přičemž část z nich zachycuje i bádání vědců v Moravském krasu, které Salmové podporovali.

 

Ceny vstupného jsou podle délky prohlídkové trasy od 80 korun pro děti a seniory do 170 korun za dospělého. Záchody jsou čisté, perfektně udržované a dokonce i pěkně voní.

 

 

Návštěvníci můžou zahnat hlad v příjemné zámecké restauraci, kde je sezónní menu vyjde na 80 korun. Menší parkoviště před zámkem je sice zdarma, ale při sezónním návalu turistů v autech se rychle zaplní. A stejně dopadne i větší skupina cyklistů, protože osm stojánků na bicykly vedle laviček jim rozhodně stačit nebude.

 

Kvůli malému počtu parkovacích míst a stojanů na kola musíme jinak příjemnému zámku v Rájci udělit bronzovou medaili.
 

Ondřej Požár / klma tn.cz / TV Nova