Inspektor TV NOVA

PAMÁTKOVÝ INSPEKTOR: Zámek Konopiště dostal zlatou medaili

Jako každé prázdniny, tak i letos se památkový inspektor TV NOVA vydá kontrolovat naše hrady a zámky. Zjišťuje, jak to na místě vypadá, jaká jsou parkoviště, kde je zázemí pro děti i co nového si pro nás na hradech a zámcích přichystali.

Tentokrát se inspektorka TV NOVA vypravila na zámek Konopiště. Z Prahy jste na na parkovišti pod Konopištěm za zhruba čtyřicet minut. Zámek vznikl na místě hradu z konce třináctého století a před zhruba sto deseti lety býval hlavním sídlem arcivévody Františka Ferdinanda d'Este.


Ten byl vášnivým lovcem a střelcem a výletníci se tak mohou těšit na jeho střelnici nebo sbírku zbraní. Na zámku se od té doby střídali kromě návštěvníků i filmaři - natáčel se tu například filmový Iluzionista.

 

Z parkoviště je to k zámku jeden kilometr - komu se ale nebude chtít jít do kopce pěšky, může k cestě využít vláček.

 

Otevřeno je v sezóně od úterý do neděle, dospělí zaplatí 170 korun, studenti a důchodci 120 a děti do šesti let mají návštěvu zdarma. Parkoviště pod zámkem vyjde na šedesát korun.

 

Letošní novinkou je výstava věnovaná třístému výročí narození císařovny Marie Terezie. Zpestřením na Konopišti může být také vyfocení se s opičkou Johnnym - ta je tu k vidění každý den.

Zato medvěda Jirku, který má brloh pod hradbami, jsme při naší návštěvě vyhlíželi marně. Podle průvodkyně je to proto, že je medvědovi v létě vedro a na sluníčko se mu příliš nechce.

 

Přímo na nádvoří je zámecká restaurace, pokud máte chuť jen na něco menšího, zastavit se můžete ve dvorní kavárně. A ještě kontrola záchodů - zdá se, že jsou čisté, toaletní papír tu je a ještě bychom mohli ocenit to, že jsou zdarma.

 

Na procházku do zámeckého parku si můžete vzít i čtyřnohého mazlíčka, přímo na zámek Vás s ním ale nepustí. Ochotný personál, čisté toalety i spoustu možností k občerstvení hodnotíme zlatou medailí.

pez, Dominika Janochová TN.cz