Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 6. 2018
Svatý Hostýn

Památkový inspektor zavítal na poutní místo. Hostýn dostal stříbro

Zdroj: TV Nova

Památkový inspektor se tentokrát vypravil na kouzelné místo, které si prohlédne přes půl milionu návštěvníků ročně. Pokud plánujete víkendový výlet, máme pro vás tip - Svatý Hostýn na Kroměřížsku.

Legendami opředené magické místo, jehož dominantou je jeden z nejnavštěvovanějších poutních chrámů v naší zemi, areál je od letošního roku Národní kulturní památkou.

 

Způsobů, jak se z odstavného parkoviště v Bystřici pod Hostýnem dostat na kopec, je hned několik. Autobusem, taxíkem nebo tradičně po svých.

 

Poutníky a turisty čeká tří až šestikilometrová túra. I cesta je cíl, díky hlubokým lesům plným čerstvého vzduchu. Těsně pod vrcholem, u Vodní kaple, je pramen, který nejenom zažene žízeň, ale prý také zázračně uzdravuje.

 

Při výšlapu po 250 schodech se výletníkům konečně zjeví pozdně barokní chrám, dokončený v polovině 18. století. Honosný interiér baziliky musí zaujmout každého.

 

 

Světovým unikátem je socha Panny Marie s Ježíškem, který zpoza oltáře metá blesky. Ty byly určené krutým nájezdníkům Tatarům, kteří vpadli i na Moravu. Rozhodně si nenechejte ujít ani mozaikovou křížovou cestu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

 

Ta má 13 zastávek a končí rotundou. Hned vedle stojí rozhledna s kaplí, odkud je vidět desítky kilometrů daleko. Komu po dvouhodinové prohlídce areálu vyhládlo, může nabrat síly ve dvou restauracích hned vedle baziliky. V poutních domech, které nabízejí i ubytování.

 

 

"Nabízíme hlavně českou kuchyni, máme čtyři druhy polívek, nějaké hotovky, spoustu minutek, výbornou zmrzlinu, děláme domácí cheesecake, výbornou kávu," láká kuchařka z restaurace Poutní dům 2.

 

Smažený řízek s přílohou je za 119 korun, pivo desítka nebo káva pak za 30. Záchody byly uvnitř i venku, komplex je čistý a relativně udržovaný. Kvůli rozbitým schodům, ošuntělým stánkům nebo nedaleké větrné elektrárně dostal Hostýn stříbrnou medaili.

vbo TN.cz
Reklama