války a přírodní katastrofy

Katedrála Notre-Dame není jediná. Tyto památky lehly popelem

Téma:

Oheň, války nebo přírodní katastrofy zničily stovky slavných historických budov. Řadu památek bylo nutné postavit prakticky od základu znovu. Katedrálu Notre-Dame čeká podobná rekonstrukce, kterou prošla po válce například katedrála v Drážďanech.

Katedrála Nejsvětější trojice v Drážďanech


Katedrála Nejsvětější trojice nebo také Katedrála Hofkirche je nejstarším barokním kostelem a také největším chrámem v Sasku. Stavba z poloviny 18. století byla v roce 1945 rozbombardována. Rekonstruována byla nakonec až v 60. letech. Teď patří mezi symboly Drážďan.

 

Kolín nad Rýnem

Během druhé světové války bylo zničeno takřka celé Staré město. Teď by škody nikdo nepoznal. Například Synagoga Roonstrasse byla přestavěna až během padesátých let a v Kolíně nad Rýnem je dodnes centrem židovské komunity.

 

Mostar - Starý most

Pochází z 16. století. Svou funkci plnil až do 9. listopadu 1993, kdy byl kompletně zničen chorvatskou armádou během války v bývalé Jugoslávii. Znovuotevřený byl v červenci 2004. Teď je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Bosně a Hercegovině.

 

Washington, D.C - Bílý dům

Od začátku 19. století slouží jako sídlo prezidenta USA. V srpnu 1814 ho podpálili Britové. Požár zničil jak exteriér, tak interiér Bílého domu. Poté byl několikrát opravován. Zásadní rekonstrukce přišla v roce 1961, renovace celého domu byla zvládnuta během jednoho roku.

 

 

Praha - Staroměstská radnice

Za Pražského povstání na konci druhé světové války v květnu 1945 sloužila jako jedno z ústředí protifašistického odboje. V jejím okolí probíhaly boje mezi povstalci a německou armádou. Požár zničil novogotické křídlo natolik, že zůstaly stát jen obvodové zdi. Těžké škody utrpěla také věž a Staroměstský orloj. Teď celý komplex patří k nejnavštěvovanějším památkám České republiky.

 

Hrad Pernštejn

Gotický hrad, který pochází z poloviny 13. století, zasáhl v roce 2005 jeden z největších požárů v Česku. Hasiči s plameny, které zasáhly sýpku a depozitář, bojovali přes 30 hodin. Přímá škoda dosáhla částky 100 milionů korun. K tomu, aby byl hrad opraven, výrazně pomohla také veřejná sbírka a teď je znovu vyhledávaným turistickým cílem.

Kristýna Šimánková/mj TN.cz