Nastartujme Česko

Památky praskají ve švech. Ztráty z jara se přesto dohnat nepodaří

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
4.8. 2020 11:04

Ačkoli byl o památky v červenci obrovský zájem, podle Národního památkového ústavu (NPÚ) se ztráty způsobené koronavirovou pandemií dohnat nepodaří. Přestože na hrady a zámky ve správě NPÚ zamířilo ve srovnání s loňskem o 100 tisíc návštěvníků více, stále to nestačí.

Kvůli koronaviru byly státní hrady a zámky téměř dva měsíce zavřené. Ani 1,3 milionu návštěvníků, kteří v průběhu července vyrazili za památkami, nedokáže finanční ztráty vyrovnat. Alespoň částečně je ale zmírňuje.

 

"Letošní červenec je z hlediska návštěvnosti nejsilnější za poslední tři roky, a to i přes to, že výrazně ubylo návštěvníků ze zahraničí. Přáli bychom si, aby se trend zvýšené návštěvnosti podařil udržet i v srpnu a děkujeme všem příznivcům památek za jejich podporu," řekla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

 

 

Sezónu zahajuje NPÚ každým rokem 1. dubna. Kvůli pandemii se ale památky zpřístupnily až 25. května. Od začátku roku do konce května se finanční ztráta vyšplhala na téměř 120 milionů korun. Ziskům nepomohl ani červen, kdy lidé sice památky navštívit mohli, ale ve zpřísněném režimu a za omezené kapacity prohlídek.

 

 

Na konci června už propad zisků činil 138 milionů korun. Během července se podařilo ztráty zmírnit o 4 miliony. Od počátku roku do konce července hrady a zámky navštívilo 1,8 milionu lidí – tedy o 1,1 milionu méně než loni.

 

Mezi památkami dominovaly zámky Lednice, Hluboká a Český Krumlov. Přívalu návštěvníků se dočkaly také hrady Karštejn a Trosky. Nově zpřístupněný zámek Slatiňany se rovněž dočkal zájmu turistů.

 

 

Návštěvnost pandemie nijak nepoznamenala v případě zříceniny Žebrák, či hradů Rožmberk, Rabí a Krakovec a zámku Opočno. V porovnání s loňskem si polepšily o v průměru 1500 návštěvníků.

 

"Děkujeme veřejnosti nejen za návštěvu našich památek, kterou podporují péči o ně, ale i za ohleduplnost a pochopení letošních složitých podmínek jejich zpřístupnění," vzkazuje NPÚ.

TN.cz