Staroměstská radnice

Pamětní deska oslavující Rudou armádu je nepřesná, na radnici se nevrátí

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Aktualizováno 18.8. 2019 20:48
Téma:

Ruská ambasáda kritizuje vedení Prahy. A to kvůli pamětní desce, která donedávna visela na Staroměstské radnici. Připomínala účast Rudé armády a maršála Koněva na osvobození hlavního města v roce 1945. Jenže podle primátora je historicky nepřesná a na radnici se už prý nevrátí.

Je začátek května roku 1945 a do hlavního města přijíždějí tanky Rudé armády. Rusové přišli, aby nám pomohli dobít německou tyranii. "Zhruba kolem čtvrté hodiny ranní, bylo to u Ruzyňského letiště," popsal historik Tomáš Jakl.

 

K připomínce účasti Rudé armády na osvobození hlavního města byla vyrobena pamětní deska. Ta byla v roce 1946 umístěna na Staroměstskou radnici. Před dvěma lety ji dělníci sundali kvůli rekonstrukci.

 

A vypadá to, že se na své původní místo už nevrátí. "Desku oslavující maršála Koněva na Staroměstskou radnici vracet nebudeme. Podle stanoviska VHÚ (Vojenský historický ústav Praha) text na pamětní desce obsahuje historické nepřesnosti. Například upozaďuje zásluhy Pražanů o osvobození města," vysvětlil primátor Prahy Zdeněk Hřib.

 

"Text na desce je lež. Německé jednotky kapitulovaly 8. 5. povstalcům, tanky přijely 9. 5.," uvedl historik Jiří Padevět.

 

 

K chybějící desce se vyjádřila i ruská ambasáda: "Jsme rozhořčeni rozhodnutím nevracet desku na původní místo. Spatřujeme v tom pokus o vymazání z paměti jedné z nejdůležitějších stránek našich společných dějin."

 

Podobné reakce dlouhá léta vyvolává i Koněvova socha v pražských Dejvicích. K její oblíbenosti nepomohly ani doplňkové tabulky.
 

klma tn.cz / TV Nova