john bercow

Pan Pořádek končí! Jeho mohutný hlas vládl britské sněmovně deset let

Britská politika přichází v den, kdy podle původního plánu měl ostrovní stát opustit Evropskou unii, o jednu z nejvýraznějších tváří posledních let. Ve funkci předsedy Dolní sněmovny totiž končí John Bercow. Charismatický politik se svým rázným a energickým zasahováním do jednání proslavil po celém světě.

Nikdo už mu neřekne jinak než Mr. Order, v překladu Pan Pořádek. Hlasitým vyvoláváním tohoto slova v britské Dolní sněmovně úspěšně umravňoval hlučné poslance.


John Bercow sice měří sotva 170 centimetrů, jeho velmi pronikavý a charismatický hlas ale deset let zněl Dolní sněmovnou. Při častých hádkách politiků vždy dokázal nastolit klid a pořádek.


Čtvrteční poslední pracovní dopoledne Johna Bercowa dojalo k slzám. "Moc rád bych poděkoval všem, se kterými jsem během tohoto velmi důležitého období svého života spolupracoval. Měli jsme vždy skvělé vztahy a já si toho velmi vážím. Zvláště bych chtěl poděkovat mé ženě Sally a našim třem dětem," prohlásil.


Právě rodina je důvodem, proč Bercow končí. Po deseti letech stresu a nekonečné práce se chce dětem konečně pořádně věnovat. S charismatickým mužem se loučil britský premiér Boris Johnson i šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

 


"Nemám žádné pochyby o tom, že jste byl úžasným služebníkem tohoto parlamentu a této sněmovny," řekl premiér Boris Johnson. "Chci vám poděkovat, pane předsedo, za to, jak skvěle jste využil svůj řečnický potenciál za těch deset let," loučil se Corbyn.


Brexit ve Sněmovně už Bercow nezažije. I když Británie měla k 31. říjnu opustit Evropskou unii, nakonec zemi ještě čekají v prosinci předčasné volby a novým dnem D pro odchod se stane zřejmě až 31. leden příštího roku.
 

Martina Nášelová, rod TN.cz