Koronavirus

Epidemická situace na Slovensku je vážná, Chorvati naopak rozvolňují

Téma:

Epidemická situace je stále vážná také u našich sousedů, hlavně na Slovensku, o prodloužení lockdownu se ve středu jednalo v Německu. Některým státům se ale v boji s koronavirem daří a mohou si tak dovolit nařízení rozvolňovat.

V Německu denně přibývá zhruba 6 tisíc nakažených a tamní odborníci varují před agresivními mutacemi koronaviru. Premiéři spolkových zemí ale volají po rozvolnění. Kancléřka Merkelová zatím tlaku odolává a stojí si za svým.

 

"První kroky otevření mohu podniknout v momentě, kdy bude nárůst případů za posledních sedm dní pod 35. Věřím, že to je správný a důležitý postup," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

 

 

Vedení země o dalších krocích jednalo ve středu. Mimo jiné rozhodlo o prodloužení lockdownu do 28. března. Německo také už prodloužilo platnost nařízení o hraničních kontrolách s Českem a Tyrolskem až do 17. března.

 

Ministři také budou jednat o testování tamních občanů. Ti by mohli mít k dispozici dva bezplatné rychlotesty týdně. 

 

Zhoršující se pandemická situace dopadá na obyvatele nejen v Německu, na Slovensku je od středy mimo jiné omezen volný pohyb osob. Další opatření začnou platit od 8. března, a to povinné nošení respirátorů FFP2 v obchodech a hromadné dopravě. Nouzový stav tam platí do 19. března.

 

 

"Věřím, že v této pandemické situaci je obzvlášť důležité, abychom dělali všichni maximum pro ochranu zdraví našich občanů," řekl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok.

 

V dalších zemích se naopak situace zlepšuje. Chorvati otevřeli venkovní zahrádky. Spojené státy budou mít podle prezidenta Joea Bidena dostatek vakcín, aby mohly v květnu mít naočkované všechny dospělé v zemi.

Ema Březinová, jh TN.cz