Jak se zachovat?

Pandemie drtí Česko, byty a domy ale zdražují. Koupit teď nebo počkat?

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 3. 8. 2020
Téma:

Jednou z mála oblastí, kterou v Česku nezasáhla epidemie koronaviru, je trh s nemovitostmi. Ceny bytů a domů stále rostou. A to i přesto, že ekonomika zažívá nejhorší období v historii. Podle některých ekonomů ještě ceny porostou, jiní ovšem zase doporučují s koupí domu nebo bytu raději počkat.

Kupovat si nemovitost během pandemie připomíná trošku loterii. Někteří mohou vydělat, jiní se zadluží těsně před výpovědí. Ani ekonomové se neshodnou, jestli je pravý čas šetřit nebo utrácet. Podle proděkana brněnské ekonomické fakulty Svatopluka Kapounka ceny nemovitostí dál porostou.

 

"Osobně nevidím jediný důvod, proč by ty ceny měly jít dolů. Spíš budou mírně stoupat," má jasno odborník. Naopak ekonom Lukáš Kovanda doporučuje klientům počkat s koupí na příští rok. Ceny prý do té doby klesnou a hypotéky zlevní.

 

Kdo má pravdu, se ukáže až ve chvíli, kdy firmy začnou propouštět. Lidé se podle ekonomů zatím vezou na vlně euforie posledních let.

 

Nejvíc rostly ceny bytů. Oproti loňskému roku zaplatili kupující o deset procent víc. Od roku 2010 tak jejich cena vzrostla o šedesát procent.

 

 

Podobně jsou na tom i ceny domů, které vzrostly meziročně o devět procent. Obrovský zájem je také o všechny rekreační objekty. Skeptičtější ekonomové ale doporučují vzpomenout si na poslední hospodářskou krizi. Prodejci nemovitostí ještě začátkem roku 2009 sršeli optimismem.

 

Následoval pád cen o patnáct procent a kdo si počkal, vydělal na koupi bytu statisíce. Naopak realitní kanceláře krachovaly jedna za druhou, protože jejich zisky spadly o desítky procent.

 

Koronavirus může přitom být pro řadu lidí na dlouhou dobu poslední šancí, jak sehnat vlastní bydlení – podle odhadů vystřídá krátkodobé ochlazení rychlý růst cen.

pez TN.cz