průzkum

Pandemie mění alkoholové zvyky. Češi začali pít doma s partnery

Alkohol
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
13.4. 2021 5:50
Téma:

Z nejnovějšího výzkumu společnosti Nielsen Admosphere vyplývá, že ačkoli konzumenti alkoholu v Česku pijí během pandemie o něco méně, tak poměrně velká část přesunula své pití domů. Češi v době pandemie také konzumují alkohol častěji u televize.

Pandemie koronaviru a opatření s ní spojená mají u Čechů výrazný vliv na pití alkoholu. O 20 procent více pije alkohol doma, čemuž nahrálo i nutné omezení sociálních kontaktů a dalších příležitostí k pití alkoholu, zejména zavřené restaurace a bary.


"Výsledky aktuálního březnového výzkumu ukazují, že současná vlna pandemických opatření a s ní spojená další omezení kontaktů opět mírně snížila konzumaci alkoholu v méně rizikových skupinách (patrný posun z frekvence 2–4x měsíčně do kategorie 1x měsíčně), zatímco v rizikovějších skupinách, které pijí alkohol několikrát týdně, zůstala konzumace na stejné úrovni jako v únorovém výzkumu,“ uvedla Hana Friedlaenderov ze společnosti Nielsen Admosphere.

 

 

Změnily se však návyky a aktivity, u kterých Češi alkohol konzumují. Zatímco před vypuknutím pandemie pili podle průzkumu lidé nejčastěji při posezeních s přáteli a blízkými nebo na oslavách či během svátků, tak v současnosti pijí především doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo spolubydlícího.

 

Pití při posezení s přáteli a blízkými se podle průzkumu ani v současné době nevzdalo 34 procent dotázaných, ve větší míře jde o mladší ročníky. Nárůst zaznamenalo také pití o samotě, ke kterému se nyní uchylují dvě pětiny lidí, zatímco před pandemií to byla pětina. Průzkum dále ukázal, že Češi mnohem častěji pijí alkohol při sledování televize.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz