Roboti na vzestupu

Pandemie přinesla rozmach robotiky, firmy plánují masovou produkci

Petr Barták
Petr Barták
26.1. 2021 3:56
Téma:

Společnost Hanson Robotics se sídlem v Hongkongu, která v roce 2016 představila robota Sophii se nyní hodlá vrhnout na masovou produkci. Firma uvedla, že čtyři modely, včetně Sophie, začnou továrny opouštět v polovině roku 2021, informuje agentura Reuters.

Vědci předpovídají, že pandemie otevře robotickému průmyslu nové příležitosti. "Svět v éře COVID-19 bude potřebovat stále více automatizace, aby byli lidé v bezpečí," řekl zakladatel a generální ředitel David Hanson ve své laboratoři obklopen hlavami robotů.

 

Hanson věří, že robotická řešení pandemie se neomezují pouze na zdravotní péči, ale mohou pomoci zákazníkům v průmyslových odvětvích, jako je maloobchod a letecké společnosti. "Roboti Sophia a Hanson jsou jedineční tím, že jsou jako lidé," dodal Hanson. "To může být užitečné v těchto dobách, kdy jsou lidé strašně osamělí a sociálně izolovaní." Hanson uvedl, že v roce 2021 chce prodat tisíce malých i velkých robotů.

 

 

Profesor sociální robotiky Johan Hoorn, jehož výzkum zahrnoval práci se Sophií, uvedl, že ačkoli je technologie stále ještě v počátcích vývoje, pandemie by mohla urychlit vztah mezi lidmi a roboty. "Mohu odvodit, že pandemie nám ve skutečnosti pomůže dostat roboty na trh dříve, protože si lidé začínají uvědomovat, že neexistuje jiná cesta," řekl Hoorn z hongkonské polytechnické univerzity.

Moderní technologie a vynálezy, které mění svět:

 

 

"Sociální roboti jako já se mohou postarat o nemocné nebo staré lidi," říká nahlas Sophia během prohlídky své laboratoře v Hongkongu. "Mohu pomoci komunikovat, dát terapii a poskytnout sociální stimulaci, a to i v obtížných situacích."

 

Společnost Hanson Robotics v letošním roce uvádí na trh robota s názvem Grace, vyvinutého pro zdravotnictví. V boji proti pandemii pomáhají také produkty od dalších velkých hráčů v oboru. Robot SoftBank Robotics Pepper byl nasazen k detekci lidí, kteří neměli masky. V Číně pomohla robotická společnost CloudMinds zřídit polní nemocnici provozovanou robotem během vypuknutí koronaviru ve Wu-chanu.

 

Před pandemií bylo používání robotů na vzestupu. Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky celosvětový prodej robotů s profesionálním servisem již mezi lety 2018 a 2019 vyskočil o 32% na 11,2 miliardy USD.

 

 

Související témata:
TN.cz