Drahý kov

Napřímo: Pandemie šroubuje cenu zlata. Expert promluvil o investování

Bára Divišová
Bára Divišová, Lucie Staničková
Publikováno 26. 6. 2020
Téma:

Pandemie koronaviru výrazně zahýbala mimo jiné také s cenou zlata. Ta se nyní blíží hodnotě z roku 2011 a vystoupila na sedmileté maximum. Zároveň se také výrazně zvýšil zájem o tuto komoditu.

Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent. Extrémní poptávka po investičním zlatě a stříbře dokonce způsobila dočasný nedostatek na trzích. Jeden americký miliardář tvrdí, že "pokud nevlastníte alespoň nějaké zlato, tak neznáte dějiny nebo nerozumíte ekonomice."

 

"V nejistých dobách chtějí mít lidé něco, co uchová svou hodnotu. A za tisíce let nikdo nevynalezl lepší prostředek směny, než je právě zlato," tvrdí obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.

 

Každý si volí svou vlastní alternativu, do které pak vkládá svá aktiva. Investovat se dá do nemovitostí, nebo veteránů. Podle Brixe právě zlato představuje jednu z nejbezpečnějších investic.

 

 

Je důležité upozornit, že se cena odvíjí od situace ve světě. Odborníci však nepředpokládají, že by v současné době měla klesnout. "Stačí se podívat na cenu zlata z roku 2004, která byla 400 dolarů. O šestnáct let později vyskočila na přibližně 1600 dolarů," uvedl Brix.

 

Zlata je však v těžitelné podobě na Zemi velmi málo. "Řádově se jedná o krychli o hraně přesahující 22 metrů," potvrdil Brix. Těžba tohoto drahého kovu je navíc velmi nákladná. Jedná se proto o jeden z důvodů, proč se zlato netěží v České republice.

 

Lidé by si však v případě nákupu této komodity měli dávat pozor na to, co kupují. "Důležitá je především ryzost zlata, musí se jednat o ryzí kov. Zároveň je důležité si ověřit, u koho nakupujeme," varuje Brix. Zároveň dodává, že se v dnešní době rozhodně vyplatí do drahých kovů investovat.

 

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vyrábí kromě české měny také pamětní mince pro Českou národní banku. Mimo jiné razí také svou vlastní produkci. Podle Brixe se jedná o jedinou mincovnu v naší zemi.

pez TN.cz