Nezávislá zpráva WHO

Pandemii covidu šlo předejít, tvrdí zpráva WHO. Chybu udělaly vlády

WHO Logo
Zdroj: Profimedia
Petr Barták
Petr Barták
14.5. 2021 1:41
Téma:

Nezávislá zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) uvádí, že pandemii covid šlo předejít, ale "nekonzistentní a nedostatečně financovaná" příprava vlád a jejich pomalé a slabé reakce epidemii ještě zhoršily, informuje agentura RT.

Ve zprávě, kterou si objednala WHO a kterou provedl nezávislý subjekt, se uvádí, jak "slabé články v každém bodě řetězce" vedly přinejmenším k měsíci promarněných příležitostí", které umožnily rychlejší šíření globální pandemie.

 

Helen Clarková, bývalá novozélandská premiérka, která nezávislé komisi spolupředsedá, kritizovala pomalou reakci vlád, přičemž některé s opatřeními vyčkávaly, až dokud se nenaplní kapacity na JIP odděleních, což už bylo odvrácení pandemického dopadu pozdě".

 

 

"To, co následovalo, byla tahanice o lékařské ochranné pomůcky a léčebné prostředky. Celosvětově byli zdravotničtí pracovníci donuceni k výkonům na hranici svých možností a míra infekce, onemocnění a úmrtí prudce vzrostla a nadále stoupala," uvedla Clarková ve zprávě nazvané "Covid-19: Make it the Last Pandemic".

 

Vina nebyla zcela svalována na národní vlády, protože komise zjistila, že reakce WHO nebyla tak silná, jak by mohla být, a uvedla, že mezinárodní zdravotnický orgán měl vyhlásí globální stav nouze dříve.

 

 

Kombinace neschopnosti vlád připravit se a pomalejší a vlažné reakce, které následovaly, vyvolaly "nesčetné množství neúspěchů, mezer a zpoždění", což znamená, že současné situaci "se dalo předejít", prohlásila spolupředsedkyně Ellen Johnson Sirleafová.

 

Zpráva nastínila potřebu, aby WHO i vlády urychleně provedly reformy, aby se v budoucnu vyhnuly "toxickému koktejlu", který povede k podobně škodlivé globální pandemii, která způsobí mezinárodní rozvrat a vyžádá si tolik životů.

 

V rámci plánů, které byly stanoveny do budoucna, komise navrhla, aby se hlavy států spojily, aby dohlížely na přípravy a poskytovaly finanční podporu a podporu potřebnou k ochraně před hrozbou virů.

 

Zpráva také uvádí, že WHO je třeba zlepšit, aby byla rychlejší a lépe vybavená, což jí umožní řádně bojovat proti zdravotním problémům. WHO na zprávu dosud formálně nereagovala, ale očekává se, že závěry komise přijme.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz