Česká Třebová

Panelák vzplál při opravě střechy. Soud: Řemeslník za požár nemůže!

Petr Brzek
Petr Brzek
26.8. 2020 21:00
Téma:

Okresní soud v Ústí nad Orlicí zprostil obžaloby Jaroslava Fritschera, který nese podle žalobce zodpovědnost za loňský požár panelového domu v České Třebové. Plameny vyšlehly ve chvíli, kdy rekonstruoval střechu, ve které byl skrytý polystyrén. Jenže řemeslník o něm nevěděl.

Plameny byly vyšší než hasiči. Postupně hořela lepenka po celé ploše střechy. Stovky lidí ze čtyřiceti bytů přišly o bydlení na několik měsíců. Voda se rychle dostala do elektrických rozvodů a v sušárně udělala lagunu.

 

Policie i státní zastupitelství označily řemeslníka za viníka. Byl to on, kdo opravoval střechu. Měl v ruce hořák a svařoval lepenku. Udělal sondy, aby se přesvědčil, že je podloží nehořlavé, ale prý to bylo málo.

 

"Měl provést daleko rozsáhlejší průzkum, nikoli na dvou a půl metrech," má jasno státní zástupkyně Alena Provazníková.

 

Chytil polystyrén, který na střeše nikdo nečekal. U soudu zaznělo, že o tomto materiálu nemělo tušení ani bytové družstvo či hasiči. Informace o polystyrénu nebyla ani v projektové dokumentaci.

 

 

Soudce argumenty obhajoby uznal. "Nemohl vědět o tom, že v těch kapsách je schovaný polystyrén, který tam technologicky nepatří," popsal mužův obhájce Michal Švec.

 

Státní zástupkyně navrhovala pro muže podmínku, soud ho zprostil obžaloby. Živnostníkovi prý kauza změnila život k horšímu - onemocněl, bere antidepresiva, má problémy v práci i v rodině.

 

"Pocit je úžasnej, po celou dobu jsem věděl, že jsem za to nemohl," neskrýval Fritscher radost.

 

Škoda na střeše je jeden a půl milionu korun. Ostatní škody, tedy asi šestnáct milionů, způsobily hasební práce.

pez TN.cz