pánský sestřih

Zavřená kadeřnictví a barbershopy? Návod, jak si upravit vlasy jako profík

Muž před zrcadlem
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
12.4. 2020 5:50
Téma:

Kadeřnictví jsou zavřená. A ostříhat si vlasy a udělat si zcela nový účes nebude asi první volbou každého. Přeci jen to vyžaduje určité zkušenosti. Jak situaci ale vyřešit, když vaše partnerka není zrovna kadeřnice? Upravený účes je přeci naprostá nezbytnost.

Cítit se dobře přeci chceme i ve chvíli, kdy například máme videohovor se svou rodinou nebo svým partnerem. Co tedy dělat, když vám vlasy rostou rychle a vy potřebujete upravit účes a jste odkázaní sami na sebe?

 

 

Pokud tedy opravdu nemůžete počkat, až budou salony zase otevřené, a rozhodnete se si vlasy stříhat sami, budete potřebovat správné vybavení: hřeben, zastřihávač a strojek s nástavci, který zaručí požadovanou délku. Nezbytnou výbavou jsou také dvě zrcadla. Bez nich se neobejdete.

 

Ale pozor! I takové ostříhání nakrátko není vůbec jednoduché, naopak. Kadeřníci to trénují opravdu dlouho. "Naučit se našemu řemeslu zabere hodně času," říká zakladatel londýnského pánského kadeřnictví Joe Mills pro The Independent.

 

 

Takže pokud jste si vybrali ten správný sestřih, je potřeba už mít pouze dobře nabitý strojek a šikovné ruce. Umyjte a vysušte si vlasy, pak můžete začít!

 

Máte-li delší vlasy a upravujete si je poprvé, buďte opatrní a postupujte pomalu. Začněte s nástavcem pro nejdelší vlasy: nejdříve zastřihávejte strany.

 

Čísla na nástavcích znamenají délku. Holicí strojky se ale mohou lišit. Čím vyšší číslo zvolíte, tím delší vlasy budete mít. Takže pokud chcete mít jistotu, že dosáhnete požadovaného sestřihu, začněte s nástavcem s nejvyšším číslem. Nástavec pro nejkratší vlasy nepoužívejte, pokud nechcete mít opravdu kratičký účes.

 

 

Jak si zastřihnout vlasy, pokud je chcete mít nahoře delší? 

V současnosti je trendy účes, kdy jsou vlasy po straně hlavy vystříhány nakrátko. Kadeřníci radí, že pokud chcete dosáhnout tohoto účesu, měli byste na stranách použít nástavec dvě nebo tři. Vystříhat byste takto měli vlasy po obvodu hlavy. Poté pokračujte směrem nahoru k temeni, tam ale strojkem nezajíždějte.

 

Kadeřníci nedoporučují zastřihávat si dlouhé vlasy nad čelem nebo na temeni hlavy. Tady navrhují spíše zvolit jiný styling. Když si pořídíte dobrý gel, půjde vám úprava nového účesu lépe. "Stříhání dlouhých vlasů vyžaduje praxi," říká kadeřník Joe Mills. Něco se ale můžete naučit na youtube z různých videí.

 

Pokud si holíte vlasy na krku, je lepší použít menší strojek a začít pomaličku odspoda. Úprava vlasů kolem uší může být složitější. Vyžaduje to pečlivost.

 

 

Jak se nejlépe postarat o vousy?

Nejdříve si rozmyslete, jak chcete, aby vousy vypadaly. Pak si nasaďte nástavec podle požadované délky. Začněte na stranách a potom postupujete na krku a bradě. Takzvanou bradku holte až naposledy. A pokud vám vousy připadají stále dlouhé, vyměňte nástavec a proces opakujte.

 

Při holení knírku je třeba používat pouze hranu holicího strojku a začínat vždy odprostřed ke straně. Pokud máte delší vousy, nejprve je upravujte zastřihovačem. Neměli byste zapomínat ani na vhodný olej a šampon, který dodá vašim vousům pěkný vzhled.

 

 

A v případě, že byste se přeci jen rozhodli vyholit si hlavu úplně, můžete se přidat k celebritám jako je herec Riz Ahmed z Hvězdných válek nebo Stephen Graham ze snímku Taková je Anglie. Ti se rozhodli zcela se zbavit vlasů. Důvodem je iniciativa Shave Donate Nominate. Výtěžek z této akce podpoří anglické zdravotnictví, National Health Service.

 

 

TN.cz