Papežovo poselství

Papež František požehnal Městu a světu. Vzpomněl na chudé a trpící

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 25.12. 2019 20:01
Téma:

V tradičním poselství Urbi et orbi, tedy Městu a světu, papež František pamatoval na chudé i lidi trpící ve válkách na Blízkém východě a v Africe. Svatý otec ve Vatikánu vyzýval věřící k pomoci potřebným i uprchlíkům.

Hlava katolické církve pamatovala i na ty, které poznamenávají boje na Ukrajině či nepokoje v Libanonu. Odsoudil také pronásledování lidí kvůli jejich víře, s odkazem na květnové zabíjení křesťanů v západoafrickém státě Burkina Faso.

 

František spolu s arcibiskupem z Canterbury Justinem Welbym v poselství vyzval vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby si podali ruce a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty, jak slíbili. Papež pamatoval i na lidi trpící konflikty v Sýrii, Iráku a Jemenu.

Tradičně papežové pronáší poselství z balkonu baziliky svatého Petra. Mezi desetitisíci věřícími, kteří každoročně navštíví Svatopetrské náměstí, aby si poselství vyslechli, bývají i poutníci z Česka. Požehnání papežové vždy pronáší na velikonoční a vánoční Boží hod.

 

"Vánoce nám připomínají, že Bůh nás stále miluje všechny, i ty nejhorší z nás. Jak často si myslíme, že Bůh je dobrý, když jsme dobří a že nás trestá, když jsme špatní. Tak to není," pronesl při vánoční mši svatý otec.

Při příležitosti vánoční mše 83letý papež František oslovil věřící s přáním, aby nedovolili pokleskům církve je vzdálit od Boha. Zřejmě tak narážel na řadu obvinění duchovních ze sexuálního zneužívání. Vatikánský úřad za letošní rok obdržel na 1 000 oznámení z celého světa.

 

Mezi zeměmi, z nichž bylo hlášeno nejvíce případů, bylo například Polsko. Papež zareagoval zrušením "papežského tajemství", které bylo často kritizováno jako způsob, jak chránit pachatele sexuálního násilí.
 

TN.cz