Papežovo poselství

Papež František požehnal Městu a světu. Vzpomněl na chudé a trpící

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 20:01
25.12. 2019 13:16
Téma:

V tradičním poselství Urbi et orbi, tedy Městu a světu, papež František pamatoval na chudé i lidi trpící ve válkách na Blízkém východě a v Africe. Svatý otec ve Vatikánu vyzýval věřící k pomoci potřebným i uprchlíkům.

Hlava katolické církve pamatovala i na ty, které poznamenávají boje na Ukrajině či nepokoje v Libanonu. Odsoudil také pronásledování lidí kvůli jejich víře, s odkazem na květnové zabíjení křesťanů v západoafrickém státě Burkina Faso.

 

František spolu s arcibiskupem z Canterbury Justinem Welbym v poselství vyzval vůdce znepřátelených stran v Jižním Súdánu, aby si podali ruce a začátkem roku 2020 vytvořili vládu národní jednoty, jak slíbili. Papež pamatoval i na lidi trpící konflikty v Sýrii, Iráku a Jemenu.

Tradičně papežové pronáší poselství z balkonu baziliky svatého Petra. Mezi desetitisíci věřícími, kteří každoročně navštíví Svatopetrské náměstí, aby si poselství vyslechli, bývají i poutníci z Česka. Požehnání papežové vždy pronáší na velikonoční a vánoční Boží hod.

 

"Vánoce nám připomínají, že Bůh nás stále miluje všechny, i ty nejhorší z nás. Jak často si myslíme, že Bůh je dobrý, když jsme dobří a že nás trestá, když jsme špatní. Tak to není," pronesl při vánoční mši svatý otec.

Při příležitosti vánoční mše 83letý papež František oslovil věřící s přáním, aby nedovolili pokleskům církve je vzdálit od Boha. Zřejmě tak narážel na řadu obvinění duchovních ze sexuálního zneužívání. Vatikánský úřad za letošní rok obdržel na 1 000 oznámení z celého světa.

 

Mezi zeměmi, z nichž bylo hlášeno nejvíce případů, bylo například Polsko. Papež zareagoval zrušením "papežského tajemství", které bylo často kritizováno jako způsob, jak chránit pachatele sexuálního násilí.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz