ANKETA Spor o Pia XII.

Papež otevře své archivy světu! Na církevní tajnosti se vrhnou historici

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 2. 3. 2020
Téma:

Vatikán poprvé v historii otevřel badatelům své tajné archivy, ve kterých jsou uložené dokumenty z doby papeže Pia XII. Toho zejména židovské organizace kritizují, že veřejně důrazně neodsoudil holokaust za druhé světové války.

Vznešenost archivu je patrná na první pohled. Kilometry polic s desítkami tisíc knižních svazků. Ty nejstarší jsou více než tisíc let staré. Papežský archiv se v pondělí poprvé otevřel historikům, kteří ale prozkoumají jen jeho zlomek.

 

Archiv opředený tajemstvím byl původně přístupný jen papeži. Podle konspiračních teorií jsou mezi svazky třeba dokumenty o svatbě Ježíše Krista s Máří Magdalénou nebo o flotile létajících lodí, která se měla objevit nad Egyptem před třemi a půl tisíci lety.

 

 

Značná část textů ale není čitelná, byly psány rukou a vyžadují práci restaurátorů. Sto padesát historiků tak zvládne pročíst jen jejich nepatrný zlomek. Věnovat se chtějí především textům z druhé světové války.
 

Anketa

Měly by se papežské archivy zcela otevřít všem?

Hlasovalo 78 lidí.

"Veškeré texty a dokumentace z druhé světové války jsou nyní k dispozici pro historiky, díky tomu se nám podaří lépe pochopit chování papeže Pia XII., které u veřejnosti vyvolává kontroverze," vysvětlil ředitel mediálního oddělení Vatikánu Andrea Tornielli.

 

Právě chování Pia XII. za druhé světové války je pro Vatikán obrovsky citlivým tématem. Značná část katolické veřejnosti mu nikdy neodpustila to, že se nevymezil vůči hromadnému vraždění židů nacisty. Spekuluje se také o jeho přímé spolupráci s Adolfem Hitlerem. U některých si tím Pius vysloužil přezdívku Hitlerův papež.

 

 

"Nemyslím, že se má církev čeho bát. Na konci tohoto výzkumu ale historici budou lépe rozumět chování Pia XII," doplnil Tornielli. Objevují se ale i informace o jeho tajné diplomatické činnosti, kterou měl zachránit tisíce životů. Prozkoumání historických pramenů by tak mohlo očistit jeho pověst.

rod TN.cz