Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

křesťanská tradice

Papež vyhlásil Svatý rok, projděte bránou a bude vám odpuštěno

Zdroj: Enex

Papež František dnes ve Vatikánu zahájil mimořádný Svatý rok, který se ponese ve znamení milosrdenství. Po mši před bazilikou svatého Petra otevřel v bazilice Svatou bránu a za ním jí pak prošel jeho předchůdce Benedikt XVI., kardinálové, biskupové a kněží a po nich pak účastníci mše.

Po zbylé období zavřená brána se při této příležitosti otevírá už 700 let formulí Otevřte mi bránu spravedlnosti, již František pronesl v italštině. Papež se rozhodl vyhlásit mimořádný Svatý rok na památku ukončení druhého vatikánského koncilu před 50 lety, kterým byly položeny základy k reformě křesťanské církve ve smyslu jejího otevření světu.

 

Mše na Náměstí svatého Petra ve Vatikánu. Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně po dobu Svatého roku zamíří deset milionů katolických poutníků. Podle katolické víry budou těm, kdo jí projdou, odpuštěny všechny hříchy. Za pět dní se začnou otevírat podobné brány v ostatních římských papežských bazilikách a budou otevřeny i jinde na celém světě.

 

 

Osmasedmdesátiletý František, na němž byla patrná únava a jemuž na schodech při chůzi pomáhali ceremoniáři, vyzýval věřící, aby nepodléhali strachu. "Odložme strach a obavy, protože to nesvědčí ženám a mužům, kteří jsou milováni. Místo toho zakusme radost ze setkání s milostí, která vše přetváří," řekl.

 

Svatý rok je pro věřící příležitostí očistit se od hříchů a vůbec poprvé mají kněží právo prominout přerušení těhotenství, které katolická víra jinak trestá exkomunikací.

 

Tradice Svatého roku byla založena koncem 13. století. Zatímco řádné Svaté roky se vyhlašují pravidelně vždy po 25 letech, mimořádné vyhlašuje papež. Příští řádný rok připadne na rok 2025, minulý mimořádný vyhlásil papež Jan Pavel II. roku 1983 jako připomínku výročí Kristova úmrtí před 1950 lety.

tn.cz / ČTK