sexuální zneužívání

Papež na summitu: Zneužívání přirovnal k rituálním vraždám dětí

Papež František na summitu
Zdroj: Profimedia
Papež František vystoupil na závěr summitu
Téma:

Čtyři dny probíhal summit představitelů katolické církve, na kterém se řešilo sexuální obtěžování mladistvých a nezletilých v církvi. Papež František vyzval k celostní bitvě proti tomuto problému a také zneužívání přirovnal k dávným pohanským obřadům, během kterých byly děti obětovány. Podle některých však summit nepřinesl žádný výsledek a byl pouhým seminářem.

Ve čtvrtek zahájil papež František několikadenní bezpříkladný summit, kterého se zúčastnil i předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

 

Na setkání nechyběly téměř dvě stovky katolických představitelů ze 130 zemí světa. Během summitu vystoupili někteří z nich se svým projevem, a také byly vyprávěny příběhy obětí zneužívání, ti většinou zůstali v anonymitě, informoval BBC.

 

Například jedna žena z Afriky popsala, jak byla donucena podstoupit tři potraty poté, co byla několik let jako mladá zneužívána knězem, který ji zakázal používat antikoncepci. Další oběť, tentokrát z Asie, zase uvedla, že byla obtěžována více než stokrát.

 

 

Na závěr summitu v neděli vystoupil papež František, který uvedl, že mu sexuální zneužívání dětí připomíná starodávné pohanské obřady. "Připomíná mi to kruté náboženské praktiky, které byly kdysi rozšířeny v určitých kulturách, kdy byly obětovány lidské bytosti – často děti – v pohanských obřadech," řekl papež na závěr.

 

Dále slíbil, že budou zahájeny konkrétní kroky, které zastaví zneužívání dětí v církvi a všichni pachatelé budou předvedeni před soud. Papež František však hovořil převážně o obecných věcech, které oběti zneužívání kritizovali. Podle nich budou potřeba detailnější a důraznější kroky k zastavení tohoto problému. Také uvedli, že summit byl pouze vzdělávacím seminářem bez konkrétního výsledku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg TN.cz