bydlení bez dluhů

Bára s Tiborem chtěli žít po svém. Postavili si dům na kolech

Téma:

Mladý pár ze Slovenska si chtěl pořídit vlastní bydlení. Toužil však po něčem, co mu umožní žít na různých místech a odpoutat se od dluhů. Svůj první dům si Tibor s Barborou postavili na kolečkách. Uvnitř mají nejen obývák, ložnici, ale také toaletu a velkou kuchyni.

Barbora a Tibor se rozhodli po skončení školy začít bydlet společně. Chtěli však dům, který jim umožní nebýt jen na jednom místě a také se nechtěli zadlužit. Shodli se, že si postaví dům, který budou moci přesouvat a vozit kamkoliv budou chtít.

 

Rozhodli se pořídit dům na kolech. "Studovala jsem architekturu, takže mojí prací bylo nakreslit veškeré stavební plány," popsala Barbora. Dále také dodala, že se pár na všem shodl. Především oba chtěli velký gauč a kuchyň. Kvůli tomu, že oba pracovali, stavěli svůj dům především o víkendech, informovaly tvnoviny.sk.

 

Zpočátku bylo těžké vymyslet dům tak, aby jim to stačilo. Báli se také, že bude jejich dům moc vysoký a nevejdou se pod elektrické vedení, nebo naopak široký a neprojedou některými silnicemi.

 

 

Dům pár navrhl tak, aby byl ekologický a soběstačný. Nechtěli pořád hledat pozemky s přípojkami. "Celý dům se dá rozebrat a recyklovat," vysvětlil Tibor. Dále také nemusí platit měsíční nájem nebo poplatky za elektřinu, jelikož sbírají dešťovou vodu, kterou filtrují na užitkovou. Elektřinu pak získávají z panelů. Jedinou pitnou vodu musejí neustále nosit.

 

Dům je také prostorný. Dole patro má rozlohu 16 metrů čtverečních, horní patro o polovinu méně. Uvnitř se nachází kuchyň, koupelna, toaleta, ložnice i obývací prostor. Tibor a Barbora mají i krb, který dokáže do hodiny vytopit dům až na 22 °C.

 

Většina lidí se jich často ptá, jestli se nehádají nebo nemají partnerskou "ponorku", když bydlí v tak malém prostoru. Pro ně je to však ideální a někdy se prý nevidí i celý den.

 

Pokud se jednou rozhodnou pořídit si plnohodnotné bydlení, domu na kolech se nevzdají. Koupí si pozemek někde v horách a udělají si z něho víkendovou chatu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

MALÝ BYT? Podívejte se, jak v garsonce vykouzlit prostor!
Čtyři super tipy, jak zmodernizovat své bydlení skoro bez peněz

reg TN.cz