kritická situace

Pardubické nemocnice hledají další zdravotníky. Situace je velmi vážná

Petr Brzek
Petr Brzek
Aktualizováno 20:21
3.3. 2021 12:33
Téma:

Pardubický kraj vyhlásil v úterý kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. V kraji chybí nejen lůžka na covidových jednotkách intenzivní péče, ale i personál, který by se o pacienty staral. Nemocnice proto hledají další zdravotníky.

Vedení pěti krajských nemocnic hledá každého, kdo má nějaké zdravotnické vzdělání. Hlásit by se tedy měli studenti zdravotnických fakult, ale také třeba lékaři, kteří pracují v ambulancích. Každá ruka je v těchto dnech dobrá.

 

V orlickoústecké nemocnici například tento týden začaly pracovat zdravotní sestry, které běžně slouží v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí.

 

Situace je kritická a podle zdravotníků nejhorší od začátku pandemie. Aktuálně v Pardubickém kraji leží více než 500 pacientů s covidem-19, zhruba sedmdesát vyžaduje intenzivní péči.

 

 

Zatím ale prý nedošlo k tomu, že by lékaři museli dělat mezi pacienty rozdíly a vybírat, komu přednostně pomohou. Covidové jednotky intenzivní péče jsou ale plné, další lidé už leží na přistýlkách a kvůli tomu, že chybí personál, nemohou vzniknout další covidová oddělení.

 

Místem i silami šetří i další oddělení, která se navíc slučují. Pohromadě tak třeba leží pacienti z ortopedie a cévní chirurgie.

 

Pardubický kraj vytvořil minutový spot, ve kterém jsou týden staré autentické záběry z pardubické nemocnice. Na nich zdravotníci bojují o život pacientů právě s koronavirem. Video je na sociálních sítích a podle vedení kraje cílí zejména na ty lidi, kteří situaci zlehčují a domnívají se, že to stále není tak vážné.

Kateřina Sejková TN.cz