Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

přehled příznaků

Parkinson ohrožuje i mladé lidi! Jak nemoc poznáte? Otestujte se!

Lékařské vyšetření
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Svět si 11. dubna připomíná Den Parkinsonovy choroby. Toto onemocnění patří k nejzávažnějším nevyléčitelným poruchám nervové soustavy. Jen v Česku jí trpí přes dvacet tisíc lidí.

Liboru Jášovi Parkinsonovu chorobu diagnostikovali ve 40 letech. Deset let se léčil léky, pak ale bylo nutné přistoupit k operaci. "Těžko někomu vysvětlíte, že se má pohnout noha, ale nejde ji povel dát. Prostě se zastavíte a nemůžete se pohnout,“ popsal svoje problémy před zavedením neurostimulátoru Libor Jáša.

 

Při operaci mu do mozku zavedli dvě malé elektrody a pod kůži u klíční kosti neurostimulátor. Pomocí kapesního ovladače si kontroluje frekvenci pulsů, které může v určitém rozsahu korigovat. Stimulátor nemoc nevyléčí, ale mírní příznaky nemoci a pacienti s ním mohou žít relativně normálně. Libor Jáša je i přes svoje onemocnění velmi aktivní sportovec. Hraje stolní tenis, bowling, cvičí.

 

 

Jak nemoc poznáte

Parkinsonova nemoc má desítky příznaků, ne všechny se ale objevují každého pacienta." Diagnóza je stanovena obvykle na základě tzv. motorických příznaků – hlavními jsou klidový třes, zpomalenost pohybů a svalová zatuhlost. Jejich projevy jsou například snížení mimiky, zmenšování písma, úbytek spontánních pohybů, zhoršení držení těla – předklon, pokles souhybů na horních končetinách při chůzi," popsal doktor Marek Baláž z neurologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

 

 

Mezi nemotorické příznaky patří změny nálady, poruchy úsudku a paměti, zácpa, časté močení, bolesti kloubů a další. "Onemocnění má progresivní charakter, v pozdním stádiu dominují poruchy stability, chůze a poruchy paměti a úsudku, příznaky, které je těžké ovlivnit," vysvětlil lékař.

 

"Onemocnění se nejčastěji objevuje ve věku 65 let, ale jsou diagnostikováni i pacienti v mladším věku, asi 5 až 10 % je diagnostikovaných ve věku pod 50 let. Muži mají o něco vyšší riziko rozvoje onemocnění než ženy," dodal Baláž. Počet pacientů se každý rok zvyšuje.

 

Jak se nemoc léčí

Základem léčby jsou léky zvyšující hladinu dopaminu v mozku. U části pacientů je možné hybný stav a hlavní příznaky jako je třes a zpomalenost výrazně zlepšit pomocí operačního řešení nebo s použitím pumpy, která vpravuje účinný lék přímo do oblasti střeva, kde se přímo vstřebává. Po celou dobu nemoci se léčí také příznaky, které pacienta trápí - bolesti, změny nálady atd.

 

 

Velký význam má také fyzioterapie, rehabilitace, logopedie, pravidelná pohybová aktivita a ve fázi, kdy se zhoršuje stabilita, se užívají také hůlky či chodítka. "Protože nedokážeme ovlivnit postup onemocnění, je hlavním cílem zlepšení kvality života," vysvětlil Baláž.

 

Parkinsonova choroba se nedá léčit nikde ve světě, jelikož se neznají její příčiny. Pojmenována je po britském lékaři Jamesi Parkinsonovi, který ji v 19. století jako první popsal. James Parkinson nazval onemocnění "obrna třaslavá". Tento název vystihuje základní příznaky nemoci – svalovou ztuhlost a třes. Parkinsonovou chorobou trpěli například papež Jan Pavel II., malíř Salvador Dalí nebo boxer Muhammad Ali.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Třesou se vám ruce? Nemůže za to Parkinson?

10 nemocí, které nejvíc ohrožují teenagery

Šok pro fanoušky: Robin Williams trpěl Parkinsonovou chorobou!

mom TN.cz