hraniční kontroly

Pas, či občanka? S jakými doklady vás do Chorvatska nepustí?

Cestovní pas
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Do Chorvatska vám stačí občanský průkaz (ilustrační foto)

Potřebuji do Chorvatska pas, nebo mi stačí občanský průkaz? A s jakými doklady mě nepustí přes hranice? Na tyto otázky hledali odpovědi odborníci z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

"Jedním z nejčastějších dotazů na naší infolince 1230 je, jestli turisté z České republiky potřebují platný cestovní pas, nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska. Proto se náš team vydal přímo na hranice s Chorvatskem a zjišťoval co vyžadují tamní kontrolní orgány od turistů," popisuje ÚAMK. 

 

Na chorvatských hranicích jim na tytot otázky odpovídal zástupce vedoucího pohraniční policie v Macelj Damjan Vešligaj.

 

Jak probíhají hraniční kontroly?

Všechny bez výjimky kontrolujeme. V případě, že by čekání na hranicích bylo delší než 15 minut, pak přistoupíme jen na cílené kontroly vybraných osob.

 

Co vše kontrolujete?

Kontrolujeme u podezřelých vozidel zavazadlový prostor a dle předložených dokumentů i jestli osoba mířící do Chorvatska není celostátně hledaná.

 

Postačí občanovi z České republiky platný občanský průkaz, nebo musí mít pas?

Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, ale pokud ho turista nemá, může použít platný pas. To samé platí i pro děti. Ty musí mít svoje doklady, jinak je nevpustíme do Chorvatska.

 

 

Kdy mě můžete zakázat vstup do země?

Pokud nemáte v pořádku cestovní doklady (poznámka redaktora: doklad musí být platný i po opuštění země a nesmí být poškozen) nebo pokud převážíte zboží, které je zakázáno dovážet do Chorvatska.

 

Praktické informace z hranic od pracovníků ÚAMK

Zjistili jsme na vlastní kůži, že i když máte platný občanský průkaz a jste v EU, tak vybraná část pohraniční policie, kontrolující hlavně na maďarsko-chorvatských hraničních přechodech, občas striktně vyžaduje cestovní pas místo občanského průkazu. Není to u každého pracovníka, ale děje se to.

mom TN.cz