Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

opuštění unie

Pat ohledně brexitu trvá, jednání výsledek nepřinesla

Brexit - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Mluvčí britských opozičních labouristů pro otázky brexitu Keir Starmer dnes oznámil, že jednání s vládními konzervativci s cílem vyřešit pat kolem odchodu Británie z EU zatím nepřinesla výsledky. Dnes se podle něj žádné mezistranické schůzky neočekávají. "Nepochybuji ale, že nějaký vývoj nastane," dodal Starmer podle agentury Reuters; míč je nyní podle něj na straně vlády. Berlín dnes oznámil, že v úterý britská premiérka Theresa Mayová zamíří do německé metropole za Angelou Merkelovou.

Šéf britské diplomacie Jeremy Hunt mezitím před schůzkou ministrů zahraničí EU v Lucemburku novinářům řekl, že Mayová ve snaze najít východisko z brexitové krize "nenechává kámen na kameni". Obě strany - konzervativci a labouristé - by ale podle něj neměly dopředu stanovovat témata, o kterých nejsou vůbec ochotny uvažovat, jinak by vůbec nemělo smysl jednat.

 

Premiérka v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednáním kvůli brexitovému patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech jejich týmy vedly "technická jednání". V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit unii 12. dubna.

 

V úterý bude Mayová o brexitu jednat v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oznámil to dnes mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert, podle něhož si Německo přeje, aby po brexitu byly vztahy EU s Británií tak těsné a přátelské, jak to jen bude možné.

 

 

Server Independent dnes citoval jednoho z členů britské vlády, podle něhož je nejpravděpodobnějším vyústěním mezistranických jednání závazek, že Británie bude s EU v trvalé celní unii. To je klíčový požadavek labouristů. Naopak zastánci naprosté odluky od unijních struktur celní unii odmítají, podle nich by pak Spojené království nemohlo nezávisle uzavírat vlastní obchodní dohody.

klma tn.cz / ČTK