věříme pověrám?

Pátek 13. děsí nejvíc Plzeňáky. Z čeho má strach zbytek republiky?

Pátek 13.
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Už podruhé letos vyšel pátek na třináctý den v měsíci. Jenže zatímco jedny nechává toto magické datum úplně klidné, jiným jen při jeho vyslovení běhá mráz po zádech. Jakým pověrám věříme a kde se v Česku lidé pátku třináctého bojí nejvíc?

Věříte na pověry, nebo vás nechávají úplně chladnými? Společnost Sazka si nechala vypracovat speciální průzkum pověrčivosti Čechů a Moravanů. A výsledky mluví jasně – nejvíc se bojí lidé na západě Čech a Moravy.

Anketa

Bojíte se pátku 13.?

Hlasovalo 4462 lidí.

 

Snad nejrozšířenější pověrou je, že černá kočka, která vám přeběhne přes cestu, nosí smůlu. Věří tomu čtyři z deseti Čechů! Běhající černé kočky podle průzkumu nejvíc děsí obyvatele Jihomoravského kraje.

 

Hojně rozšířené jsou také pověry, že smůlu přináší rozbité zrcadlo, šlápnutí na kanál či rozsypání soli. Oproti tomu jen dvě procenta dotázaných se obávala projít pod žebříkem.

 

 

Konkrétně z pátku třináctého má strach asi čtvrtina Čechů. Nejvýznamněji ale tento den rezonuje v Plzeňském kraji, kde se ho obává přes 42 % lidí. Naopak nejméně v potaz ho berou v Královéhradeckém kraji, kde se ho děsí jen asi desetina lidí.

 

 

Pro sázkaře je ale podle Sazky pátek třináctého šťastným dnem. Dokazuje to prý počet lidí, kteří si na toto datum pravidelně kupují tiket. "O mimořádná slosování na pátek třináctého je mezi zákazníky až trojnásobně vyšší zájem než v jiné termíny. Své štěstí v tento den totiž často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají," prozrazuje ředitel komunikace ve společnosti Sazka Václav Friedmann.

 

ČTĚTE TAKÉ:

13 MRAZIVÝCH věcí, které jste nevěděli o pátku třináctého
Pátek třináctého je tu. Proč se ho pořád bojíme?

Související témata:
mom TN.cz