Česká paterčata

Paterčata rostou jako z vody. Dárci rodině posílají tisíce

Paterčata - druhé narozeniny - 6
Zdroj: Profimedia

První česká paterčata Terezka, Michael, Deniel, Alex a Martin se mají k světu. Potomci Alexandry Kiňové a Antonína Kroščena rostou jako z vody, z toho ale pro rodinu plynou astronomické výdaje. Teď podle pracovnic Rodinného centra Milovice (RCM) bude muset rodina zaplatit tisíce za nové zimní boty.

Krom paterčat vychovávají mladí rodiče v Milovicích také syna Antonia. Malý Tony nastoupil letos do první třídy základní školy. Rodina tak musela výrazně sáhnout na transparentní účet, kam jim dárci posílají peníze.

 

"1. září 2015 nastoupil Tony (starší bratr paterčat) do první třídy. Velice moc děkujeme všem, kteří pomohli sehnat nějaké pomůcky a nezbytné vybavení. Skutečně nám to hodně pomohlo. Je neuvěřitelné, kolik peněz je potřeba na to, aby mohlo dítě nastoupit do ZŠ a kroužků," uvedli rodiče na stránce Rodinného centra Milovice, které pro rodinu transparentní účet spravuje.

 

Pod dohledem pracovníků RCM vybrali rodiče nejdříve 3 tisíce korun, které hned odnesli do školy. "2 000,- do třídního fondu na pomůcky a akce na celý rok, 1 000,- do družiny na akce pořádané družinou," vysvětlují rodiče na stránce RCM. Krom toho částkou 600,- Kč Antoniovi zaplatili obědy, tisíc korun použili na školní družinu a za 1 300,- zaplatili školné v ZUŠ. Na 9 490,- Kč vyšly klávesy, na které se bude Tony učit hrát.

 

 

Současný transparentní účet zřídilo v březnu sdružení Maminky dětem. Dobrovolní dárci na účet poslali už 188 tisíc korun, rodina zatím utratila 17 tisíc. Dárci většinou posílají částky v řádu stokorun. Sem tam se ale objeví i tisícikorunový příspěvek. Když paterčata slavila druhé narozeniny, poslal jeden dárce rodině 40 tisíc!

 

Objevují se i tací, kteří posílají halířové částky. Tito "dárci" hlavně využívají prostor, aby mohli rodině poslat hanlivý vzkaz.
S blížící se zimou předpokládají zaměstnanci RCM, že rodina bude muset paterčatům pořídit nové boty. Děti totiž už chodí hodně ven a potřebují kvalitní obuv.

 

Paterčata ve Snídani s Novou:

 

"Asi vše zaplatím znovu z transparentního účtu, na kterém je teď přes 160 tisíc. Rodiče k němu přístup nemají. Všechny výdaje schvaluje centrum. Kdyby chtěla Saša boty pro sebe, má smůlu," podotkla pro Novinky.cz ředitelka RCM Ludmila Šimková. Právě nákup nové letní obuvi představoval jediný případ, kdy až do září rodina peníze na transparentním účtu využila.

 

Rodina dostává také obnošené oblečení po jiných dětech. Šimková zdůraznila, že když paterčata z darovaného oblečení vyrostou, tak jej rodiče vracejí rodinnému centru, které jej daruje porodnicím a klokánkům. V budoucnu by je rádo také dávalo utečeneckému táboru v Bělé pod Bezdězem, píší Novinky.

 

 

S výchovou paterčat pomáhá rodině i Petra Dobiášová. "Jsem v rodině dvacet hodin týdně. Hodně chodíme se Sašou a s dětmi ven. Když jdeme na hřiště, musíme být tři dospělí, abychom je stačili chytat. Vůbec nejlepší je, když je oplocené, což v okolí jejich bytu není ani jediné," popsala Dobiášová Novinkám, jak rodině s dětmi pomáhá.

 

Zdůraznila také, že ačkoliv rodině pomáhají dárci, její finanční situace není dobrá. Rodina musí měsíčně vystačit s šesti tisíci korunami. Vše o finančních problémech rodiny paterčat najdete ZDE.
 

vbo TN.cz