Když se politici neshodnou

Patová situace ve Španělsku trvá! Volby vše jen zhoršily, bojí se lidé

Kristina Tůmová
Kristina Tůmová
Publikováno 11. 11. 2019
Téma:

Španělsko čelí po předčasných parlamentních volbách dalšímu politickému patu. Socialisté premiéra Sáncheze sice zvítězili, ztratili ale několik křesel. Druzí skončili lidovci, posílila krajně pravicová Vox. V porovnání s posledními volbami v dubnu získala více než dvojnásobek křesel.

Španělští vládní socialisté opět zvítězili, utržili ale další šrámy. Mají 120 mandátů, k většině v dolní komoře jim chybí 56 křesel. Nad pěti převážně levicovými koalicemi se pak vznáší otazníky. Patovou situaci předčasné volby znovu nevyřešily.

 

"Je to vítězství, ale zároveň i porážka. Levicová koalice je sice možná, ale krajní pravice posílila. To jsme si nemysleli, že se ve Španělsku stane," prohlásil 19letý Guillermo Rubio, který volil socialisty.

 

Strana Vox může opět slavit. V dubnu se dostala do parlamentu se 24 poslanci, což se krajní pravici nepodařilo od pádu Frankovy diktatury v roce 1975. Teď ještě posílila, obsadí 52 křesel. Druzí lidovci získali 88 mandátů.

 

 

"Sánchez své referendum prohrál, v parlamentu ztratil tři křesla. Proč tedy vyhlásil volby, které měly přinést stabilitu a více moci jeho straně, ale namísto toho je vytvoření vlády ještě komplikovanější?" ptal se po volbách šéf lidovců Pablo Casado.

 

Všichni lídři stran slibují voličům jediné - vytvoření stabilní vlády. Předčasné parlamentní volby se už letos konaly podruhé. Neschopnost politiků dohodnout se na koalici přitom obyvatele poslala hlasovat už počtvrté za poslední čtyři roky.

epa TN.cz