ztracení horolezci

Pátrání po výpravě skončilo tragicky! Záchranáři našli sedm těl

Záchrana v Himalájích
Zdroj: Profimedia
Pátracímu týmu se podařilo najít sedm z osmi ztracených horolezců
Téma:

Sedm z osmi horolezců, kteří se ztratili v Himalájích, záchranáři našli téměř po měsíci. Jejich těla byla pohřbena pod lavinou. Pátrací tým je poté odvezl na bezpečné místo, aby je mohl vrtulník přepravit na hranice. Stále se ještě nenašel osmý horolezec, který by měl být vedoucím skupiny.

Počasí komplikovalo záchranu čtyř Britů, dvou Američanů, Australana a indického průvodce, kteří se ztratili 26. května v Himalájích, když se vydali na výpravu na horu Nanda Devi. Naděje, že by přežili, byla mizivá, jelikož už na začátku června pomocí vrtulníku indičtí záchranáři objevili pět těl pod lavinou.

 

A v neděli 23. května, když se podařilo pátracímu týmu dostat k místu, kde se horolezci nacházeli, se jim bohužel potvrdilo, že se jedná o ztracenou výpravu. Záchranáři objevili také další dvě těla. 

 

Tým poté horolezce přepravil na bezpečné místo, a to do oblasti, která se nachází o několik metrů níže. "Hraniční základna je ve výšce asi 2657 metrů a může zde přistát větší vojenský vrtulník. Ten pak těla odveze a předá okresní správě k identifikaci," citoval deník Yahoo News Viveka Kumara Pandeye, mluvčího indicko-tibetské pohraniční policie.

 

 

Od té doby se také snaží záchranáři najít tělo osmého člena výpravy, jenže počasí opět pátrání zhoršuje. "Osmý horolezec, jehož tělo chybí, mohl být vedoucí skupiny...Jeho polohu je těžké zjistit. Jeho tělo bylo pravděpodobně pokryto čerstvým sněhem, jak jsme hledali poslední čtyři dny, ale bez úspěchu," dodal Pandeye.

 

Osm horolezců bylo součástí dvanáctičlenného týmu, který se vydal 13. května z vesnice Musiyari v Himalájích pokořit horu Nanda Devi, která je vysoká přes 7400 metrů a patří mezi jednu z nejobtížnějších a nejvyšších hor v Indii.

 

O třináct dní později se do hlavního tábora vrátili jen čtyři z nich. Pohřešovaní horolezci naposledy se svým týmem komunikovali 26. května, den předtím, než je nejspíš zavalila lavina a pohřbila pod sněhem.

reg TN.cz