Rok 1998

Pátý rok vysílání Novy: Zlato z Nagana a aféra Billa Clintona

V dalším díle seriálu k pětadvaceti letům televize Nova si připomeneme pátý rok jejího vysílání. Tedy rok 1998. A s novým rokem přišel i nový premiér.

Hlavou přechodné úřednické vlády se 2. ledna stal Josef Tošovský. Nahradil tak premiéra Václava Klause, jehož vláda neustála aféry kolem financování ODS. Úkol Tošovského kabinetu byl jasný. Dovést republiku k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny.

 

V těch nakonec s více než dvaatřiceti procenty zvítězila sociální demokracie Miloše Zemana, po spanilých jízdách Zemáku republikou.

 

Navzdory aférám brala druhé místo ODS s pětiprocentní ztrátou na vítěze. Ani jedna ze stran ale nedokázala ve sněmovně získat většinu. Povolební vyjednávání tak skončilo podpisem tzv. opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD.

 

 

V ní ODS přislíbila, že vládě ve funkčním období nevysloví nedůvěru. A to výměnou za podíl na moci, včetně křesel šéfa Poslanecké sněmovny a Senátu. Kritici považují opoziční smlouvu za zásadní ránu české politické kultuře.

 

Rušno bylo i na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále se konala volba prezidenta republiky. O post hlavy státu se utkali Václav Havel, Stanislav Fischer a Miroslav Sládek, toho času umístěný v pankrácké vazební věznici.

 

 

Ve druhém kole zvítězil Václav Havel, který získal 146 hlasů přítomných poslanců a senátorů. Stal se tak na druhé volební období prezidentem České republiky.

 

Obrovský úspěch zaznamenali čeští hokejisté na Zimních olympijských hrách v Naganu, kde pod pěti kruhy poprvé v historii vybojovali zlatou medaili. A vítězství několik dní slavila celá země. Doma čekalo hráče, kteří se stali národními hrdiny, k prasknutí zaplněné Staroměstské náměstí.

 

 

V roce 1998 se nám ale opět nevyhnula katastrofa. Intenzivní prázdninové deště způsobily rozsáhlé povodně.

 

Voda zaplavila území o celkové rozloze sto kilometrů čtverečních. Ničivé záplavy si vyžádaly šest lidských životů, sedmou obětí se stal dobrovolný záchranář. Škody se vyšplhaly k téměř dvěma miliardám korun.

 

 

Co se událo v zahraničí, si Češi mohli od roku 1998 snadněji vyhledat i na internetu, byl totiž spuštěn vyhledávač Google. Ten se později stal nejnavštěvovanější stránkou internetu.

 

Na prvních místech vyhledávače se tehdy určitě objevovala aféra amerického prezidenta Billa Clintona se stážistkou z Bílého domu Monikou Lewinskou. S ní měl mít Clinton devětkrát orální sex.

 

 

Poměr prezident pod přísahou nejdřív popřel, později ho ale přiznal. Následně kvůli tomu čelil obžalobě, která mohla skončit jeho odvoláním. Ve funkci ale nakonec vydržel až do konce funkčního období.

 

A určitě by nešlo přehlédnout ani připomenutí práce světově proslulého českého vědce Otty Wichterleho. Vynálezce kontaktních čoček nebo umělého vlákna silonu totiž zemřel ve věku 84 let.

 

Naopak se narodil herec Zdeněk Piškula, který ztvárnil nejmladšího ze Tří bratrů ve stejnojmenné pohádce. A když jsme u televize, diváci TV Nova mohli poprvé společně s Petrem Nárožným hádat příbuzenské vztahy známých osobností v zábavné show Zlatíčka, nebo sledovat pěveckou soutěž Do-re-mi.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz