Ministr vnitra

PCR test každý týden? Hamáček promluvil o otevření hospod. ANKETA

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 11. 4. 2021 22:16
9.4. 2021 10:20
Téma:

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček vidí jako cestu k otevření restaurací časté PCR testy. Podle Hamáčka by si lidé jednou týdně zašli na PCR test a pak mohli chodit do hospod a restaurací, řekl to v rozhovoru pro web iDNES.cz. Hamáček si také myslí, že se podaří najít cestu, jak i neočkovaní lidé budou moci vyrazit v létě na dovolenou do zahraničí.

Web iDNESu uvedl, že návrh chodit do restaurací s negativním PCR testem měl být součástí nové tabulky PES, kterou v pátek měl představit ministr zdravotnictví Petr Arenberger, ten ale vzkázal, aby veřejnosti na tento systém zapomněla.

 

Hamáček potvrdil, že podobný návrh je na stole, podle něj volil podobný přístup i Izrael, který je ve zvládání pandemie dávaný za vzor. "Samozřejmě pokud máme bezpečně otevírat, tak jsou dvě možnosti. Buď to otvírání zbrzdit do doby, než to bude úplně bezpečné, do doby, než bude proočkovaná drtivá většina populace, nebo v rámci otvírání použít fakt, že celá řada lidí bude vakcinovaná, a ti, kteří nebudou očkovaní, budou otestovaní. Pokud vím, platnost PCR testů je kolem týdne, de facto to znamená, že jednou týdně by člověk zašel na PCR test a potom měl na týden, v uvozovkách, pokoj," řekl ministr vnitra.

 

Anketa

Nechali byste se pravidelně testovat PCR testem, abyste mohli do hospody?

Hlasovalo 11153 lidí.
Jeden test PCR teď pro samoplátce vyjde na 1500 korun. Zdarma jej mají jen ti, kterým vystaví žádanku hygiena či lékař. Lidé si mohou bezplatně nechat udělat antigenní test, ty jsou levnější, ovšem méně spolehlivé. Hamáček vidí i cestu, jak by mohly PCR testy výrazně zlevnit.

 

Babiš uvedl, že jedno očkování nejspíš stačit nebude a pokračovat se s ním bude i v příštích letech:

 

"Dá se využít takzvaného poolingu, tedy test může probíhat najednou na deseti a více vzorcích, a pak se ta cena velmi snižuje. Když se takto pooluje deset vzorků, tak cena za jeden vzorek je 150 korun a je to cesta, jak PCR testy dostat na cenu srovnatelnou s antigenními," uvedl Hamáček.

 

 

Ministr vnitra, který je zároveň i předsedou Ústředního krizového štábu, věří, že se letos v létě dostanou na zahraniční dovolenou i lidé, kteří doposud nebyli očkovaní. Řada států totiž oznámila, že pro očkované počítá s různými výhodami, především pak snadnějšími podmínkami pro přicestování.

 

"Pokud se veřejnost nestihne proočkovat, tak to prostě bude muset být nahrazeno něčím jiným, buď testy nebo testem na protilátky u lidí, kteří covid prodělali. To je věc, o které se vyjednává," dodal v rozhovoru pro iDNES Hamáček.

 

Jak se na otevření restaurací tváří provozovatelé? To zjístíte v reportáži TV Nova od reportérky Barbary Hanousek Eckhardové:

 

 

Dá se stihnout pravidelné testování návštěvníků restauračních zařízení? To se dozvíte z reportáže TV Nova od reportérky Simony Šimkové:

 

 

 

A jak na PCR testování nahlíží Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků a živnostníků? To se dozvíte z reportáže TV Nova: 


 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz