Petr Arenberger

PCR testy ve školách místo antigenních? Ministr řekl, jak to vypadá

Petr Zelený
Petr Zelený
15.4. 2021 7:43
Téma:

Žáky prvního stupně i předškoláky v mateřinkách čeká během čtvrtka druhé kolo testování na covid-19. Někteří experti i rodiče upozorňují na to, že používané antigenní testy nejsou přesné a bylo by lepší je vyměnit za PCR sady. Stane se to? I na tuto otázku odpovídal ve čtvrteční Snídani s Novou ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Ministr nicméně antigenní testy pro školy hájí, nabídl i vysvětlení toho, jak je možné, že z desetitisíců žáků jsou záchyty nákazy jen u několika málo z nich.

 

"Ty testy mají naprosto standardní spolehlivost, nezpochybňoval bych jejich kvalitu. Je třeba si uvědomit, že testujeme zdravé lidi, ty děti teď nebyly v kolektivu, ale v domácím prostředí. Tolik negativních výsledků tak není překvapením," nechal se slyšet Arenberger.

 

Například Svaz měst a obcí přesto chce, aby se děti testovaly raději PCR sadami, které dokáží virus odhalit ze slin. Prý to i vyjde levněji než testy antigenní a PCR testy by tak mohly podle svazu hradit zdravotní pojišťovny.

 

 

Ministr připustil, že změna způsobu testování je reálná, ale zároveň řekl, že k ní rozhodně nedojde v horizontu jednoho či dvou týdnů. "Náběh by musel být postupný, nemůžeme laboratoře zahltit jen covidovou problematikou. Proto i nakupujeme další antigenní testy, abychom je v květnu měli k dispozici," popsal Arenberger.

 

Myslí si, že případné PCR testování školáků by nemělo být hrazené primárně ze zdravotního pojištění, protože jde o prevenci. Detaily se prý ještě budou dolaďovat.

 

Ministr také odpovídal na dotazy diváků. Jednoho z nich zajímalo například to, proč v režimu jeden na jednoho nejsou otevřena kadeřnictví, ale základní umělecké školy ano. "Teď jsme nechtěli pustit vše najednou, to by mohlo se situací ošklivě zamávat," řekl Arenberger. Celý rozhovor si můžete pustit pod titulkem článku.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz