prospěšné zdraví

Jíte pecky z ovoce? Některé jsou zdravé, jiné zase škodí! PŘEHLED

Ovoce pro zdraví
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Některé pecky v sobě ukrývají zásobu vitamínů a stává se, že je to nejužitečnější část plodu. Některé ovšem obsahují toxickou látku. Z toho důvodu se vyplatí vědět, kterou pecku můžete s klidným svědomím sníst a jaké se naopak vyhnout.

Vodní meloun


Vyplivujete černé pecky v dužině melounu? Děláte chybu. Melounová semínka obsahují velké množství živin, včetně proteinů, mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Najdeme v nich thiamin, niacin, kyselinu listovou, dále minerální látky jako hořčík, draslík, mangan, železo, zinek, fosfor a měď.

 

Ve svém nitru obsahují vlákninu, která prospívá trávení. Zároveň jsou velmi účinná i při léčbě střevních parazitů, žloutenky a zánětů. Melounová semínka jsou bohatá na citrulin, organickou sloučeninu, která má antioxidační vlastnosti.

 

Semínka melounu mají také diuretický (močopudný) účinek, a proto jsou vhodná zejména pro pacienty, kteří se potřebují zbavit ledvinových nebo močových kamenů. Abyste dokázali využít léčivou sílu melounových semínek, je nejlepší je povařit, rozdrtit nebo opražit.

 

1
2 3 4 5 6 7
Související témata:
has TN.cz