Snídaňový pes

Pejsek Sunny skládal poslední zkoušku! Podívejte se, jak ji zvládl

Z prvního snídaňového štěněte Sunnyho už je kus psa. Žije u své rodiny, kde pomáhá dvěma chlapcům s poruchou autistického spektra. Aby však mohl plnit úkoly asistenčního psa, musel také splnit poslední náročnou zkoušku. Jak ji zvládl?

Sunny v současnosti pomáhá sourozencům Oliverovi a Denisovi. "Oni ho úplně zbožňují. Každé ráno, tak první, co dělají, je, že se běží podívat na Sunnyho," prozradila maminka chlapců.


"Vidím velký pokrok. U Olivera strašně zklidňuje tikové projevy, když je s ním. A u Denise vidím pokrok v komunikaci s lidmi, protože na Sunnyho se každý ptá. Denis, který se s lidma moc nebavil, tak o tom Sunnym je schopný mluvit dlouhou dobu," dodala.


Asistenčního psa však čekala finální velká zkouška. Sunny skládal test přístupnosti podle mezinárodních standardů. Jde o test, který ověřuje, že je klient schopný se se psem pohybovat na veřejnosti a že není nebezpečný sám sobě ani okolí.

 


"Hodnotí se to velice přísně, protože on musí splnit veškeré podmínky, které jsou testem dané. Stačí, aby jednu podmínku nesplnil, a bohužel tím nesplní celý test," uvedla rozhodčí, která na celý průběh testu dohlížela.


V testu se ověřuje hned několik věcí – například jestli zvládá zůstat u nohy, zastavit před přechodem a počkat na povel, zda zvládá cestování v MHD včetně nástupu a výstupu nebo jestli umí zůstat klidný, i když ho musí podržet cizí osoba.

 


Všechny tyto úkoly splnil Sunny na výbornou. "Byli naprosto vynikající za všech rušivých momentů," dodala rozhodčí. Teď už jen nezbývá než Sunnymu a jeho rodině popřát, ať jim to stejně dobře funguje i nadále.

nor TN.cz