Trpící zvířata

V Česku řádí krutá nemoc pejsků! Chlupáče drtí střevní potíže!

Týrání psa - Ilustrační foto
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Téma:

Krvavé průjmy, zvracení a dehydratace. Mezi psy v Praze se nyní rozmohl gastroenteritida, která způsobuje střevní a žaludeční potíže. Poslední dva týdny evidují veterinární ordinace zvýšený počet nemocných psů. Obtíže se ale nemusí týkat jen zvířat v hlavním městě.

Střevní onemocnění se mohou vyskytnout všude tam, kde je hodně psů a málo míst na venčení. Všechna zvířata chodí stejnými lokalitami a pak stačí jen několik nemocných jedinců a bakterie se rychle rozšíří. Gastroenteritida se projevuje průjmy, někdy i s příměsí krve, a zvracením. Psům pak hrozí dehydratace.

 

Se střevním onemocněním skončil i pes Muf z Prahy. “Muf byl ráno v pořádku a odpoledne to vypadalo opravdu zle - krvavé průjmy, zvracení a těžká dehydratace. Po pár hodinách na veterině, infuzích a podávání antibiotik ho máme doma a jsme vděční, že už zase vrtí ocasem,“ popsala majitelka nebohého chlupáče na Facebooku.

 


Podle veterinářů se však nejedná o epidemii, onemocnění je spíše způsobeno ročním obdobím. Zvířata mají sníženou imunitu a jsou tak náchylnější k různým zdravotním potížím. Problémy se týkají častěji nekastrovaných psů, jenž venku olizují vše po fenách, které hárají. Zdrojem nemoci jsou hlavně výkaly jiných psů a odpadky.

 

 

“Kdyby po svých psech pejskaři více uklízeli, podobné případy by se neobjevovaly tak často. Při venčení by si měli dát lidé pozor, aby jejich psi nic neolizovali a nepojídali,“ řekla veterinářka Šárka Vodičková z pražské kliniky Delta. Doporučila také doplňky na posílení imunity nebo probiotické pasty pro lepší funkčnost střev.


Pejskaři zdravotní stav svých miláčků často podceňují. Léčba pak může trvat déle a vyjít i na více peněz. K veterináři by měl majitel psa zamířit hned, pokud má jeho psík průjem a zároveň zvrací, nebo se mu objeví krev ve stolici. Problémové mohou být i průjmy trvající déle než jeden den.

rod TN.cz