PRAVDY A LŽI

Pekarová Adamová v předvolební debatě: Lhala? Podívali jsme se!

Roman Dolejský
Roman Dolejský
8.9. 2020 18:15

Hostem třetí předvolební debaty televize Nova byla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podívejte se, které její výroky byly pravdivé a které ne.

Volební program TOP 09 a jejich volební strategii představila v pondělí v předvolební debatě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Mluvila také o současných ekonomických problémech země.


Z debaty redakce TN.cz ověřila celkem sedm výroků. Šest bylo pravdivých, jeden byl sporný.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Prožíváme v zemi velkou ekonomickou krizi.

Návrh schodku letošního rozpočtu je 500 miliard korun, byť bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zřejmě nižší. Podle ČSÚ klesl HDP v prvním čtvrtletí 2020 meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Podle odhadů ČSÚ pro druhé čtvrtletí 2020 klesla ekonomika mezičtvrtletně o 8,7 procenta a meziročně o 11 procent. V krizovém roce 2009 kleslo HDP o 4,7 procenta.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Teď vyšel nově průzkum, který ukazuje potenciály, v nich mě těší, že konkrétně v pěti krajích máme šanci být v první trojce.

Podle aktuálního volebního průzkumu Kantar pro Českou televizi pro krajské volby 2020 mají koalice, jichž se účastní TOP 09, šanci dostat se do první trojice v Karlovarském, Plzeňském, Pardubickém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Jedná se vždy o druhé nebo třetí místo.

 


Pekarová Adamová prozradila, s kým její strana chce spolupracovat a s kým nikoliv. Nastínila také, na kolik vyjdou její stranu obě volby.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Top 09 jednoznačně nejde do koalice nikde, ani na komunální úrovni, s komunisty a extremisty, takže s SPD a Trikolórou. To jsou strany, které s námi nemají nic společného, které vidí svět úplně jinak.

Do letošních voleb nejde TOP 09 ani s komunisty, ani s SPD a Trikolórou. Nicméně v roce 2018 po volbách do obecních zastupitelstev uzavřel člen TOP 09 Petr Hašek v Kladně koalici s SPD a dalšími stranami. Hašek pak z TOP 09 odešel.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Držíme se v řádech jednotek milionů (ve výdajích na volby, pozn. red.). Vzhledem k tomu, že se bavíme o koaličních kampaních, tak to pak narůstá o příspěvky dalších stran. Celkově je částka v řádech desítek milionů.

TOP 09 má na svých stránkách odkazy na své transparentní účty. Náklady na kampaň v jednotlivých krajích se skutečné pohybují v jednotkách milionů korun, u senátních voleb je to dokonce ještě méně.

 

 

Řeč přišla také na učitele a podnikatele. Školství je jedním z nejdůležitějších bodů programu TOP 09, resort ale podle Pekarové Adamové trpí nedostatkem mladých pedagogů. Kritizuje také nadměrnou byrokracii, která omezuje živnostníky.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Máme hendikep oproti jiným zemím, že se naši mladí lidé moc nehrnou do této profese (učitelství, pozn. red.), není tolik atraktivní.

Průměrný věk učitele je 47 let, loni v září chybělo 6000 učitelů. Do několika let jich může chybět až 11 tisíc. Údaje vychází z dat ministerstva školství.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Praha se pustila do toho, že se zaručila penězi, které má. Poskytla postiženým podnikatelům půjčky. Živnostníkům, kteří museli zavřít své hospody, restaurace a další provozovny odpouštěla nájem, pokud se jejich provozovna nacházela v obecním nájmu.

Praha připravila program Covid Praha pro malé a střední podnikatele na území hlavního města, šlo do něj 600 milionů korun. Zastupitelé také schválili, že podnikatelé, kteří měli zcela zavřené provozovny pronajaté od města, nemusí platit nájem, či dostanou slevu. Praha také odpustila poplatky a nájemné za předzahrádky a pouliční prodej.

 

Markéta Pekarová Adamová Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Místo podpory je zde spíše zaklekávání na podnikatele. Je na ně navalena neskutečná byrokracie a je jí čím dál víc. Jsou tím tak zahlceni, že se kolikrát nestíhají věnovat té činnosti, která je tím předmětem podnikání.

Nelze přesně zjistit počet podnikatelů, na které měly úřady zakleknout, tedy ani jejich poměr vůči těm, jimž stát pomohl. Podle indexu byrokracie, který každoročně vydává Liberální institut, vzrostl průměrný počet hodin nutných pro splnění požadovaných úředních úkonů pro živnostníky mezi lety 2017 a 2018 o 33 hodin na 233 hodin. Mezi lety 2018 a 2019 klesl o sedm hodin na celkových 226 hodin. Index vychází obvykle koncem září, letos ještě tedy není k dispozici.

 

Na živé vysílání dalšího dílu předvolebních debat se můžete podívat ve středu 9. září v 17:45 na TN.cz. Hostem bude předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

TN.cz