Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.7. 2018 20:51
cesta k moři

Pekelná cesta na jih Evropy: Výheň a dlouhé kolony trápí řidiče

Zdroj: TV Nova

Ve Slovinsku, Chorvatsku, Německu a Rakousku se dnes už dopoledne naplnily předpovědi upozorňující řidiče při cestách za rekreací na jih Evropy nebo při návratu na mimořádně hustý provoz o tomto víkendu. Zácpy se podle zpravodajských webů a autoklubů ve zmíněných zemích tvoří hlavně na hraničních přechodech a u mýtnic. Někde už se fronty protáhly až k desítce kilometrů a řidiči v nich čekají i několik hodin.

K jednomu z dopravně nejrušnějších víkendů roku přispěl zejména začátek školních prázdnin ve dvou německých spolkových zemích, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Na cestu se tak vydaly desetitisíce rodin.

 

Už dopoledne hustý provoz s častými kolonami hlásil německý autoklub ADAC například na bavorském úseku dálnice A8, na dálnici A9 mezi Norimberkem a Mnichovem a na obchvatu Mnichova. Stejná situace panovala na rakouské dálnici A10, kde se fronty tvořily zejména před Tauernským tunelem a před mýtnou bránou St. Michael. V místech s hustým provozem byla přeplněná i všechna odpočívadla a fronty u čerpacích stanic se často táhly až ke sjezdům z dálnice.

 

 

Ve Štýrsku se sedm kilometrů dlouhá kolona vytvořila před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, auta tam čekala více než hodinu. Dlouhé kolony se na stejném místě tvoří i v opačném směru ze Slovinska, kde se dlouho čeká také na podrávské dálnici mezi obcí Lancovo a koncem dálnice v obci Podlehnik u hraničního přechodu s Chorvatskem. Ve směru do Chorvatska se tam natáhla dvoukilometrová kolona aut.

 

Zácpa je i na slovinském přechodu Dobovec ve směru do Chorvatska. Čekat se ale musí i na přechodech Sečovlje, Dragonja, Sočerga, Jelšane, Metlika, Slovenska vas, Obrežje, Dobovec, Rogatec a Gruškovje. Rakouský autoklub ÖAMTC vypočítal, že například při průjezdu Slovinska se řidiči cestující po dálnici A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj ve směru do Chorvatska zdrží asi o dvě hodiny. Auta jedoucí ve směru od Lublaně k přechodu Obrežje se zdrží asi hodinu a půl.

 

Chorvatský automotoklubu HAK zejména informuje o zvýšeném příjezdu vozidel k mýtné bráně Záhřeb-Lučko e směru k moři. Od Jankomiru stojí fronta dlouhá tři kilometry. Zpomalený provoz je mezi dopravními uzly Lučko a Zadar II. Mezi vjezdem do tunelu Sveti rok a Maslenicí se pomalu pohybuje osmikilometrová kolona.

 

"Kolem Záhřebu jsou ucpané cesty, které vedou k mýtným branám. Kolony mají kolem sedmi i deseti kilometrů. Auta stojí, lidé z nich vystupují. Venku je asi 30 stupňů," řekl ČTK Zdeněk Špaček, který se dnes z dovolené v Chorvatsku vrací do Prahy.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o dopravním peklu v Evropě:

hru / čtk TN.cz