Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Satelitní snímky

Peking mobilizuje armádu! U hranic Hongkongu jsou stovky transportérů

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 14. 8. 2019

Čínské ozbrojené složky jsou připraveny vstoupit na území Hongkongu, pokud se protesty neuklidní. Podle Pekingu se násilí, které demonstrace doprovází, pohybuje na hranici teroru a viníci by měli být potrestáni podle zákona.

Čínské město Šen-čen, které přímo sousedí s Hongkongem, má podle nejnovějších satelitních snímků sportovní stadion plný ozbrojených vozů.

 

"Je velmi pravděpodobné, že pokud budou protesty pokračovat a narušovat veřejný pořádek, tak Čína nebude příliš dlouho váhat a zakročí nebývalou silou," tvrdí sinolog Martin Kříž.

 

Podle Číny přítomnost ozbrojených vozidel u hranic s Hongkongem nesouvisí s protesty, ale jde o cvičení polovojenské policie, které bylo dlouho plánované. Prezident Spojených států Donald Trump ovšem zveřejnil na sociální síti informaci, která vypovídá o něčem jiném.

 

 

"Naše tajné služby nás informovaly, že čínská vláda přesouvá své vojáky na hranici s Hongkongem. Všichni by měli zůstat v klidu a v bezpečí!" napsal na svém twitteru. Hongkong má s Čínou uzavřenou smlouvu od roku 1997, kterou nejlépe vystihuje heslo "Jeden stát, dva systémy". Autonomní oblast si rozhoduje o celé řadě věcí, včetně ekonomiky, sama.

 

"Nicméně zahraniční politika, obrana a nějaké strategické politické cíle si řeší pevninská Čína sama," dodává sinolog. A proto je podle expertů velmi nepravděpodobné, že by západní velmoci mohly proti Číně zakročit sankcemi a Hongkong demokraticky podpořit.

 

 

"Je pro nás důležité, aby byly zákony, které jsou stanovené v dohodě z roku 1997, zachovány. Protože zajišťují svobodu projevu a dodržování práv v Hongkongu," řekl německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Čína má s Hongkongem uzavřenou smlouvu do roku 2047, oblast je pro ni stále strategicky významná - Hongkong byl vždy v Asii hlavní branou na pevninu. To se ale může v příštích desítkách let změnit. Města jako Šen-čen nebo Šanghaj budou nabírat na významu a je možné, že Hongkong pro Čínu nebude tak důležitý jako je dnes.

 

pan TN.cz